Diyabete Karşı Günde 30 Dakika Yürüyün

Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Temel Yılmaz, Türkiye’de şeker hastalığının son 20 yılda 2 kat arrtğını söyledi.

Yılmaz, gizli şeker döneminde günde 30 dakikalık yürüyüşün şeker hastalığını yüzde 56 oranında engellediğine dikkat çekti.

Diyabet Vakfı, ’Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında telefonla yapılan anket sonuçlarını açıkladı. 18 yaş üstü bin kişinin katıldığı anket, 7 bölge ve 81 ili kapsadı. Basın toplantısı yapan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Temel Yılmaz, dünyada en sık görülen ölüm sebepleri arasında diyabetin 6. sırada yer aldığını söyledi. Yılmaz, “Eğer kanseri bir tarafa alırsak kalp damar hastalıklarının, felçlerin bir numaralı sebebi, hemodiyalize giren her iki hastanın biri şeker hastası. 65 yaş altı körlüklerin, trafik kazalarında bacak ampütasyonlarının bir numaralı sebebi diyabet.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’de 2025 yılında gerçekleşmesi beklenen diyabetli oranının 2010’da gerçekleştiğini ifade eden Yılmaz, öngörülen rakamın iki katına çıkıldığına dikkat çekti.

Diyabet hastalığının Türkiye’de 10 milyon insanı ilgilendirdiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti: “Tedavi altında 4 milyon hasta var ve bu hızla artıyor. Bu hastalıkla mücadele ancak bilinçle olur. Çünkü diyabet henüz ortaya çıkmadan önce 10 yıl ya da 15 yıl gizli şeker denilen bir dönemi var. Bu dönemde hastalık ortaya çıkmadan önlenebilir ve kontrol edilebilir. Ortaya çıktıktan sonra diyabetin kontrolü mümkün değil. Sadece diyabetli bir hastanın hayat kalitesinin bozulmaması ve organ hasarlarının oluşmaması için uğraşırız.”

Yılmaz, gizli şeker döneminde günde sadece 30 dakikalık bir yürüyüş ve vücut kilosunun yüzde 5 oranında indirilmesiyle bu hastalığı yüzde 56 oranında engellemenin mümkün olduğunu belirtti.

Diyabetin son 20 yılda hızla artmasının nedenini çevresel faktörlere bağlayan Yılmaz, “Bunların içinde bir numaralı ve esas neden hareketsiz bir yaşam ve yoğun iş programında insanların beslenmelerinde daha hızlı ve pratik çözümler bulmaları. Yani fast food. Fast foodu sadece hamburger ya da cips olarak algılamayın. Güneydoğu Anadolu mutfağı da fast food alanına girdi. Dürümler, lahmacunlar ve bununla ilişkili olarak bu yiyecekler de şişmanlığı dolayısıyla diyabeti hızlandıran en önemli etken.” diye konuştu.

Özellikle çocukların büyüdükçe yeni alışkanlıklar edindiğine dikkat çeken Yılmaz, “Okula geliyor fast foodla tanışıyor. Özellikle kantinlerde halen fasfod oygulaması sürüyor. Ve tüm dünyada çocuklar arasında şişmanlık ve obazite hızla artıyor.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, diyabetin gelişmekte olan ülkelerde hızla yayıldığını söyledi. Yılmaz, Türkiye’de diyabet oranının dünya ortalamasının yaklaşık iki katına ulaştığına vurgu yaptı.

Anket çalışmasının sonuçlarına göre Türkiye’de diyabetin en yoğun olduğu bölge özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağının yaygın olduğu bölgeler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 25 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status