Diz Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Uzmanlar 30 yaş üstü insanların hemen hemen üçte birinde tespit edilen bir rahatsızlıktır diz sorunu. Diz ağrılarının en büyük nedenleri arasında ilerleyen yaşın olduğu belirtilmektedir.

Diz Ağrılarının Çeşitleri

 Menüsküs yırtılması
Menüsküs yırtılması denilince aklımıza önce futbolcular geliyor. Evet, ama bu aynı zamanda bir kadın hastalığı da… Çoğu zaman fark edilmese de kadınların yürüyemez hale geldikleri zaman doktora başvurduklarında iş işten geçmiş olacağını söylüyor. Ciddiye almamız gereken bu hastalık şöyle oluşuyor:

Menüsküsler diz bölgesinde en büyük iki kemiğimizin kesiştiği noktada ‘C’ şeklinde mevcut olan ince yastıkçıklardır. Dizde yuvarlak uyluk kemiği ile düz kaval kemiğinin uyumlu bir eklem oluşturması, yükün taşınması, birçok yöne dönme hareketinin yapılabilmesi, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki güç dengesinin sağlanması gibi görevlerde rol oynuyorlar.

Futbol gibi karşılıklı temas sporlarında dizin dönmesi, ani hareketlerde meydana gelen katlanma, tek diz üzerine yük alınması sonrasında menüsküsler yırtılabiliyor. İleri yaş grubunda menüsküsler herhangi bir travma olmaksızın dizde gelişen dejenerasyon ve kıkırdak hasarına bağlı olarak yırtılabiliyorlar. Ayrıca her yaş grubunda bir travma olmaksızın dejenerasyonla giden yırtıklar görülebiliyor.

Travma ağrıları
Dizlerdeki sorunların genellikle romatizmal hastalıkların veya travmaların sonucunda oluştuğu belirtiliyor.

“Küçük travmalar çoğu kez diz eklem aralığında bozulmalara neden olur. Bağlar ve menüsküslerdeki bozulmalar dizin mekanik dengelerini bozar. Dizdeki kıkırdak dokuda da harabiyet başlar. Bu kıkırdak doku yavaş yavaş kireçlenmeye başlar. Ve eklem aralığındaki bozulmalarla seyreder.

Kilonun burada çok önemli bir faktör ve bozulmalardaki en önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyen uzmanlar “Tedavide diz için yapılacak eklem hareket açıklığı egzersizleri çok önemli. Hasta bunları kendisi yapmakta zorluk çeker. Hekim kontrolünde bir fizyoterapistin bunları yaptırması gerekir. Bunlar yapılmadığı takdirde dizlerde ‘kontraktür’ denilen bozulmalar oluşur. Bunun düzeltilmesi de oldukça zordur” diyor.

Romatizma ağrıları
Romatizmal hastalıklara bağlı diz ağrılarında öncelikle bir dizde veya iki dizde oluşan ısı artışına yönelik tedavi yapılmalıdır. İstirahat, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ve ilaç tedavileri uygulanıyor.

Kaslarda zayıflama
Çoğu kez bir diz yapısında sağ veya sol dizden birinde yaşanan sorunlar zaman içerisinde diğer dizin de bozulmasına sebep olur.Çünkü her iki dize binmesi gereken vücut ağırlığı bir dizin ağrılı olmasından dolayı diğerine daha fazla biner.

Fazla yükten dolayı dizde oluşan bozulmalar başlar. Ağrıdan dolayı kullanılmayan dizdeki diz üstü kaslarında zayıflamalar oluşur.Ellerimizle dizin üstündeki kasları tuttuğumuzda zayıfladığı hissedilebilir.

Ayak parmaklarımızı kendimize doğru çekip her iki dizin üstündeki kasların hangisinin daha zayıf olduğunu ellerimizle kolaylıkla saptayabileceğimizi de belirtiliyor.

Ön diz ağrısı
Uzmanlar, koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler gibi dizi kıvrık pozisyonda bacağına yüklenen sporcularda diz kapağına aşırı bir yük bindiğinden, bu aşırı yüklenme nedeniyle diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı ağırlık bindiğini ve bunun da ağrıya neden olduğunu belirtiyor.

Fakat bu bulguların çıkması için mutlaka sporcu olmak gerekmediğinin, ev kadınlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede bu tür ağrıların görülebileceğinin altını çiziyor.
Ön diz ağrısı merdiven inip çıkarken, diz çöküldüğünde, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda oluşabiliyor.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 17 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status