Düğün Çiçeği Sağlığa, Vücuda Faydaları, Yararları, Zararları, Kullanım Şekli

Düğün çiçeğigiller familyasından olan, yaklaşık 400’e yakın türü olan ve Ranunculus cinsini oluşturan bitkilerin ortak adına “Düğün Çiçeği” denir. Çoğunlukla İlkbahar (Mart, Nisan ve Mayıs) aylarında çiçeklenen düğün çiçekleri yaz boyunca geniş koloniler oluşturarak alanı işgal eder.

30-60 santimetre boyunda, uzun ömürlü bir bitkidir. Kökleri ipliksidir. Nisan-Haziran aylarında çiçek açar. Zehirlidir. Yaprakları çok küçüktür ve üç parçalıdır. Hekimlikte nadiren kullanılır. İki farklı yaprak türü vardır; su altındaki ipliksi yapraklar ve R. aquatilis’de olduğu gibi geniş yüzen yapraklar vardır, üçüncü olarak ara yaprak formları görülür.

Düğün çiçekleri bazı Lepidoptera türlerinin larvalarının besin kaynağını oluşturur. Bazı türleri gösterişli çiçekleri için bahçecilikte yetiştirilir. Parlak renkli büyük çiçekli çeşitleri geliştirilmiştir.

Faydaları:

Zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için tedavi amacıyla kullanımı çok sınırlıdır. Bazı türleri tedavi için haricen kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Basurotu türü, basura karşı faydalıdır.

Kullanım Şekli ve Zararları? 

Kullanılan yeri köküdür ve haricen kullanılır. Kavak merhemi ile birlikte basura karşı faydalıdır. Zehirli olduğu için çayı yapılmaz ve dahilen kullanılmaz. Dikkatli olunmalıdır. Zehirlenme halinde kusma, ishal ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 26 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status