Dünyada En Çok Yapılan Estetik Ameliyatı Hangisi?

Dünyada ve Türkiye’de yapılan estetik operasyonlarda birinci sırada yağ aldırmak bulunuyor. Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin (ISAPS) Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Okyanusya kıtalarından 31,894 plastik cerrahın katılımıyla yaptığı araştırmaya göre, yağ aldırma en çok tercih edilen estetik operasyon. Geçen yıllarda birinci sırada olan burun ameliyatları 5’inci sıraya kadar düştü.

Araştırma verilerine göre; Amerika, Brezilya, Çin, Japonya, İtalya, Hindistan ve Türkiye’de yağ aldırma, Fransa, Almanya, Rusya’da ise meme büyütme operasyonları birinci sırada yer alıyor. İlk beşten sonra meme dikleştirme, yüz gerdirme, erkeklerde meme küçültülme (Jinekomasti) tercih ediliyor. En çok estetik ameliyat ABD’de yapılıyor, onu Brezilya, Çin, Japonya ve Meksika izliyor. Türkiye en çok estetik operasyon yapılan ülkeler sıralamasında 13. sırada.

Yağ aldırma nedenleri

  1. Başta ABD olmak üzere tüm dünyada, buna paralel olarak ülkemizde de insanlar daha fazla kilo alıyor ve yağlanıyor.
  2. İnsanlar, inatçı lokal yağ birikimlerinden kurtulabilmek için bu yöntemi tercih ediyor.
  3. Çünkü kadın ve erkekte vücut estetiğini bozan en önemli unsur, kilo verilmesine rağmen bazı bölgelerde bulunan ve vücut hatlarını bozan inatçı yağlanmalardır.

Dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlar:

1) Yağ aldırma
2) Meme büyütme
3) Göz kapağı ameliyatları
4) Karın germe operasyonları
5) Burun ameliyatları

Meme küçültme ve büyültme ilk 5’te

Türkiye’nin estetik raporu:
1) Yağ aldırma
2) Meme büyütme
3) Burun ameliyatları
4) Göz kapağı ameliyatları
5) Meme küçültme

İşlem nasıl yapılıyor
Op. Dr. Metin Kerem yağ aldırma işleminin yapılışını şu şekilde özetliyor: “Liposuction, ilgili bölgede şekil bozukluğuna yol açan yağ kitlesinin işaretlenerek kanül adı verilen bir aletle parçalanması ve bir aspiratör yardımıyla dışarı alınması işlemidir. Bu işlem açık bir ameliyat değildir, sadece 2 mm’lik giriş delikleri kullanılarak yapılır. Uygulamanın ne genişlikte bir alana yapılacağına göre değişmekle beraber çoğu zaman hastane yatışı gerektirmeyen bir uygulamadır. Gelişen teknolojiye paralel olarak liposuction uygulamalarında mikromotorlu, ultrasonik ya da lazerli sistemler de kullanılmaya başladı. Bu tekniklerin hepsinin kendine göre avantajları-dezavantajları mevcut.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 61 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status