Eğir Kökü Sağlığa, Vücuda, Faydaları, Yararları, Zararları, Kullanım Şekli

Eğir Kökü Yılanyastığıgiller familyasından olup sulak yerlerde (Göllerde, Bataklıklar) yetişir. Yetiştiği yerler sürekli ıslak olmalıdır. İçerisinde uçucu yağ, organik asitler, reçine, nişasta ve tanen bulunmaktadır.

Yaklaşık 1100 m yüksekliklere kadar yetişebilmektedir. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Kökü yere yatık bir vaziyette paralel olarak uzar, eklemli, bas parmak kalınlığında 50 cm kadar uzunlukta ve yeşilimsi bir kahve rengindedir. Boğum yerlerinden ince uzun kökçükler çıkar. Köklerin mandalinaya benzer bir kokusu vardır. Taze iken biberi andıran bir acı ve yakıcılığı vardır. Kurutulduğunda ise acılık hafifler.

Faydaları

Özellikle sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile çok faydalıdır. İştah açar ve iştahsızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Gastrit, mide ülseri ve ekşimesinde faydalıdır. Karın ağrısını geçirir. İdrar, gaz ve adet söktürücüdür. Spazmları giderir. Sinirleri yatıştırır, ağrıları dindirir ve ateşi düşürür. Terleticidir. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen eğirotu, sarılıkta da faydalıdır. Vücudu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

Kullanım Şekli

Eğirotunun taze kökleri, kabuklarından soyulduktan sonra kurutulup suda kaynatılarak çayı yapılır. Eğir kökünden yapılan çay içilebileceği gibi harici olarak da kullanılabilir. Eğir Kökü çiğnenirse diş ağrısını keser ve diş etlerini güçlendirir.

Çay: 1 çay kasığı (yaklaşık 4 gr ) kadar kıyılmış kök üzerine 250 ml kaynar su dökülerek haşlanır. 15 dakika bekletilip süzülür.

Çay: 1 çay kaşığı kıyılmış kök 1 bardak soğuk suda kaynama noktasına kadar 30 dak. İçinde ısıtılır

Çay: 2 çay kaşığı kıyılmış kök 1 bardak soğuk suda 12 – 18 saat demlenip süzülür. Tercih edilen soğuk demleme olup içmeden önce hafifçe ısıtılır.

Çay olarak günde 3 fincan içilmelidir.

Bitki suyu: Taze soyulmuş kök iri parçalara bölünerek preslenerek suyu çıkarılır. Aşırı sıkılmamalıdır.

Banyo: 200 – 500 gram iri kiyim kök 5 litre soğuk suda bir gece (12 – 18 saat) bırakılıp kaynayıncaya kadar ısıtılır. Ateş söndürülüp 7 – 8 dakika demlenir ve banyo suyuna karıştırılır.  Akşam veya gece banyo yapılmamalıdır.

Zararları

Ön görülen dozlarda alındığında her hangi bir yan etkisi yoktur. Aşırı alımlarda ise mide bulantısı ve kusma yapabilir. Uçucu yağı kullanılmamalıdır, içerigindeki asorone yüzünden duodenal kanseri yapabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 75 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status