Eğrelti Otu Sağlığa, Vücuda Faydaları, Yararları, Zararları, Kullanım Şekli

Eğrelti Otu, Eğrelti otugiller familyasından olup 120 cm’ye kadar uzayan bir bitkidir. Yapraklarının iç yüzünde spor keseleri bulunan damarlı çiçeksiz bitki. Birçok tür ve cinsi, tropikal bölgelerde genellikle ağaçsı, ılıman bölgelerde, rutubetli ve az ışık alan, gölge yerlerde yetişen zehirli bir bitkidir. Kök sapları toprak altında bulunan eğrelti otunun yaprakları ince uzun ve çok parçalıdır.

Kökü kalındır. Dışı siyah içi beyazdır. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir. Hekimlikte; erkek eğrelti otu hulusası (Extractunrt filicis, Extractum de fougere male) kullanılır.

Zehirli bitki olduğundan kullanırken dikkatli olunması gerekir.

Faydaları ve Etkileri

Kancalı kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir. Basur ve varis şikâyetlerini azaltır. Kalp çarpıntısını gidermeye yardımcı olur.

Kullanım Şekli

Kurutulup temizlenmiş kökü kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker. Eğrelti otundan sonra müshil ilacı alınırsa parazitin atılmasını kolaylaştırır, fakat yağlı müshil ilacı kullanılmamalıdır. Çünkü zehirlenme yapabilir. Eğrelti otu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır. Zehirli olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda, gebelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme vb. sayılabilir.

Zararları

Hamileler  ve kansızlar kullanamaz. 6 yaşından küçük çocuklarda, gebe ve emziren kadınlarda, böbrek ve karaciğer hastalarında kullanılması tehlikelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 269 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status