Ekinezya Nedir? Ekinezya Faydaları, Yararları, Zararları ve Nasıl Kullanılır

Ekinezya” gövde kısmı kalın, tüylü olan, çiçekleri eflatun renginde, çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk şeklinde olan bir bitkidir. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır. Bileşimin de immün sistemini desteklemeyle ün salmış bir bitkidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek immün sistemi destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir.

Ekinezya Faydaları ve Etkileri :

Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmuştur. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır .Sık sık tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, sinüzit de koruyucu olarak kullanılabilir. Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tespit edilmiştir. Vücudun savunma hattını virüslere karşı korur. Egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdeşen v.b deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağlar.

Ekinezya Kullanım Şekli:

Çay : 1 çay kaşığı bitki 1 bardak soğuk suda kaynama noktasına kadar 30 dakika içinde ısıtılır.

ekinezya

Tavsiye edilen dozajlar :

Koruyucu amaçlı : Ekinezya çayından günde 3 kere her seferinde 1 – 4 ml olmak üzere günde toplam olarak 3 – 12 ml arası alınabilir.

Önerilen kullanım şekli : 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Hiç ara verilmeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1 ila 3 kapsül kullanılır.

Yine Ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmeli. Ancak ekinezyanın şurup olarak daha etkili olduğu belirtiliyor.

Ekinezya ile ilgili yapılan ve sonuçları Annals of Internal Medicine Dergisinde yayınlanan bir klinik araştırmaya göre Ekinezya bitkisinin soğuk algınlığına karşı etkisi bulunmamaktadır. Ancak bu çalışmada Ekinezya tablet olarak kullanılmıştır.

Ekinezya bitkisiyle ilgili yapılan çalışmadalarda çelişkili sonuçlara ulaşılmıştır. Ekinezyanın sıvı olarak kullanıldığı üç çalışmada bitkinin etkili olduğu, tablet olarak kullanıldığı beş çalışmada ise etkisiz olduğu tespit edilmiştir.

Ekinezya Yan Etkileri ve Zararları:

Aşırı dozajlar mide bulantısına yol açabilir. 6 haftadan fazla süre kullanmak tavsiye edilmemektedir. İki hafta ara vermek yeterli bir önlem olabilir. 2 yaşından küçük bebeklerde, tüberkülozlu hastalarda ve romatizmal arterit ve lupus gibi otoimmün hastalarında immün fonksiyonlarını uyardığı için kullanılmaması yerinde bir tedbir olacaktır.

Oto-immün hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Kalp aritmisi için kullanılan amiodarone içeren ilaçlar ve karaciğere hasar veren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Multiple skleroz, lupus, romatoid artirit ve Tüberküloz gibi sağlık sorunları olanlar hekim onayı olmadan kulanmamalıdır.

Papatyaya karşı alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçlarıyla bir arada alınmamalıdır. Genel olarak da herhangi sentetik bir ilaç kullanırken dr a danışmadan bitkisel ilaç alınmamalıdır. Bazı durumlarda etkileşime girme durumu sözkonusudur. Ekinezya da bazı ilaçlarla etkileşime girerek bazı insanlarda alerjik belirtilere neden olmaktadır.

Hamilelerin kullanması önerilmemektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 2 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status