En Temiz Havaya Sahip İller

Hava kirliliğinin önlenmesi ile Sanayi sektörünün yoğun olduğu illerde yaşanan astım, kanser vakalarının geride kaldığı belirtilen bakanlık açıklamasında, “Dünya sağlık örgütünün Eylül-2013 raporunda açıklandığı üzere hava kirliliği sigaradan sonra akciğer kanserini tetikleyen en önemli etken. WHO’ya bağlı çalışan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu (IARC), kansere yol açan maddeler bakımından hava kirliliğini, tütün dumanı, UV radyasyonu ve plütonyum ile aynı kategoride sınıflandırıyor.

IARC’a göre, dünya çapında her yıl akciğer kanseri sonucu 223 bin ölüm, hava kirliliğinden kaynaklanıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde yaşanan aşırı hava kirliliklerinin ciddi boyutlara ulaşmıştı. İstanbul’da 1994 yılında 145 olan kükürtdioksit değeri, 2013 yılında micro gram/m3’ e düştü. Böylece hava kalitesinde yaklaşık 20 kat iyileşme sağlandı” denildi.

En Temiz Havaya Sahip iller

21 İLİN KİRLİLİK POTANSİYELİ DÜŞÜK
Bakanlıkça yapılan çalışma kapsamında hava kirliliğine bağlı yaşanacak sorunların azaldığı, Akciğer kanseri riskinin düşürülüp, tedavi için harcanan milyonların ülkemizde kaldığı beirtildi. Açıklamada, Türkiye’de bugün Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha etkin ölçüm ve izleme sistemi bulunduğu hatırlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2012 yılı hava kalitesi bültenine göre en düşük Partiküler Madde (PM10) ortalamasının Çanakkale istasyonunda, Kükürtdioksit (SO2) ortalaması ise Malatya istasyonunda ölçüldüğü belirtildi. Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Burdur, Erzincan, Giresun, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Rize, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova illerinde ise kirlilik potansiyelinin düşük olduğu tespit edildi. DHA

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın
Etiketler: / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status