ERCP Nedir? ERCP Nasıl Uygulanır – ERCP Hangi Durumlarda Uygulanır

Pankreas ve safra yollarının görüntülenmesi ve gerektiğinde anında cerrahi müdahale yapılmasına imkan veren ERCP adlı operasyonla safra kanalında oluşan taşlar, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yaklaşık 1-1.5 saat işlemle ince bağırsağa düşürülüyor ve hasta safra taşından kurtuluyor. Liv Hospital’dan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Burak Toros, yöntemin nasıl uygulandığını anlattı: “Hasta önce anesteziyle uyutulur, ardından ‘duodenoskop’ denen, ucunda kamera olan özel bir alet hastaya yutturularak ince bağırsak başlangıcına dek gidilir.

Duruma göre yarım saat 1 – 1.5 saat arası sürebilen bu operasyondan sonra hasta bir gece gözlemde tutulur, sabah sorun yoksa taburcu edilir. Tabii işlem öncesi bazı tetkikler ve ilaç düzenlemeleri yapmak gerekir.

ERCP’nin Tedavideki Rolü Nedir

Safra yolu taşlarının ve safra çamurunun çıkartılarak koledoğun temizlenmesi, normal safra akışının sağlanması, safra yolu darlıklarının açılması (balonla veya stent koyarak; selim ve habis darlıklarda), bazı safra yolu hastalıklarında tanı amacıyla kullanılıyor.

Nasıl Uygulanıyor

Hasta anestezi tarafından uyutulur, ardından duodenoskop denen ucu kameralı özel alet ağızdan yutturularak ince barsak başlangıcına dek gidilip papilla denen bağırsağa açılan safra kanalı ağzı bulunup burası kanüle edilir ve işlem başlar, duruma göre yarım saat-1.5 saat arası sürebilir, ardından hasta 1 gece gözlemde tutulur, sabah sorun yoksa eve yollanır. Tabii işlem öncesi bazı tetkikler ve ilaç düzenlemeleri yapmak gerekir.

Hangi Durumlarda Uygulanır

  1. Ana safra kanalından safra çamuru ve taşların temizlenmesinde.
  2.   Safra yolu veya safra yolu ağzı darlıklarının açılmasında.
  3.  Safra yolunu daraltan veya tıkayan kanserler vakalarında stent konarak normal safra akışının sağlanmasında ve sarılığın giderilmesinde.
  4.  Sklerozan kolanjit gibi bazı ciddi hastalıklara tanı konulma aşamasında.
  5.  Pankreatik stent uygulaması, ana pankreas kanalındaki taşların temizlenmesi gibi bazı pankreasa bağlı hastalıklarının tedavisinde.
  6.  Hastada safra yolu paraziti vakasından şüphelenilen durumlarda.
  7.  Tıkayıcı sarılıkların tedavisinde.

Sarılığa Neden Olabilir

Safra kesesindeki taşlar safra kanalına düşerek kanalı tıkayacak olursa, safra akımının engellenmesi sonucunda sarılık meydana gelebilir. Bu hastalarda ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo-Pankreatografi) denilen bir endoskopik cihazla ağızdan girilip safra kanalının açıldığı ince bağırsak bölümüne ulaşılır. Endoskopun kanalından ulaştırılan özellikli birtakım aletler ile taşı çıkarmak mümkündür. Safra kesesi ameliyatı öncesi bu girişim çok önemlidir ve gereklidir. Safra kesesi taşla doluysa, bu endoskopik taş çıkarılma işleminin ardından da cerrahi yolla safra kesesinin çıkarılmasının uygundur. Bir safra deposu görevi yapan safra kesesi çok hayati bir organ değildir, yani cerrahi yolla çıkarıldığında da insanlar çok ciddi sorunları olmadan hayatlarına devam edebilir. Özellikle yağlı yiyecekler tüketildiğinde şişkinlik veya hazımsızlık hissi meydana gelmesi dışında ciddi bir sorun görülmez.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 41 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status