Fasulyenin Faydaları, Yararları, Zararları ve Kullanım Şekli

Baklagiller familyasından olan “Fasulye” tüylü ve yeşil renkli yaprakları olan otsu bir bitkidir. Yüksekliği 30 – 75 cm dik çalı biçiminde ve 1 – 2 metre sarılıcı özelliğe sahip olan türleri vardır. Yaprakların koltuğundan salkımlar hâlinde çıkan kelebeksi çiçekler beyaz, pembe ya da mor renklidir. Yassı, yuvarlak, düz ya da kıvrık olabilen meyvelerinin uzunluğu 5-15 cm arasında değişir ve genellikle yeşil renktedir.

Fasulye, tam bir protein deposu olan fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Lif açısından da zengindir.

Soğuğa duyarlı bir bitki olan fasulye hemen her tür toprakta yetişir. Fasulyenin bugün dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak tarımı yapılmaktadır. Yaklaşık 80 çeşidi vardır. Bütün baklagiller içinde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Tohumdan yetiştirilir.

 Faydaları

Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur.

Zararları

Yeşil fasulyenin insan sağlığı için bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak kuru fasulyenin gaz yapıcı etkisi bilinmektedir.

Nasıl Kullanılır

Tanelerinden ve yapraklarından faydalanılır. Fasulye, taze ve kuru olarak yemeklerde kullanılır. Zehirlenmelerden sonra yenirse iyileşmeyi hızlandırır. Kullanmadan önce bir gün kadar suda bekletilirse gaz yapıcı özelliği gider.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 93 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status