Fazla Su Tüketmek Zararlı!

Su içmenin yararları kadar zararı olduğunu da biliyor muydunuz? Uzmanlar kişilerin susadıkça su içmeleri gerektiği söylüyorlar. Çok su içmek zarar verebiliyor. Doktorlar bol su için sözünün çok da doğru olmadığını söyledi. Kişilerin susadıkça su içmelerine vurgu yapan uzmanlar su içmenin abartılmaması gerektiğini belirttiler. Her insanın günlük su ihtiyacının hava sıcaklığı ve beslenme alışkanlığı gibi durumlara göre farklılık gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Balal, susadıkça su içilmesinin yeterli olacağını belirtti.

Prof. Dr. Mustafa Balal, böbrek hastalarına söylenen ‘çok su için böbreğiniz çalışsın’ ifadesinin doğru olmadığını söyledi.

Çok su içmek sağlıklıdır, günlük en az 3 litre su içilmeli gibi ifadelerin yanlış olduğuna dikkat çeken Balal, böbrek hastalarını çok su içme konusunda uyardı ve şunları söyledi: “Çünkü içtiğimiz suyun büyük kısmını vücudumuzdan uzaklaştıran organ böbrek. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa bu su uzaklaştırılamıyor olacak. Vücutta biriken su ödeme, yüksek tansiyona ve ileri ki dönemde kalp yetersizliğine ve vücutta tuz düşmesine neden olur. Bunlar ciddi sağlık problemleridir”

Susadığınızda Su İçin!

Susadıkça suyun içilmesi gerekitğini söyleyen Balal, sözlerine şunları ekledi:

“Bilinmeli ki suyun fazlası da zararlıdır. Yetişkin, aklı başında bir insanın susuz kalması aslında çok mümkün değildir. Su miktarı azaldıkça vücudumuz susama hissiyle bizi uyarıyor ve su içiyoruz. İçtiğiniz çay, meyve suları, çorba, yoğurt, meyve bunlar sudur. Mesela karpuz yiyorsanız su alıyorsunuzdur. Günlük 1.5 litre kadar su içmek yeterlidir. Bunların içinde çorba, meyve, yoğurt gibi su yönünden zengin yiyecekler de vardır.

Yani sadece su olarak bunu değerlendirmemek gerekir. Hepsini su olarak kabul etmeliyiz. Mesela klima altında kuru ve serin bir ortamda oturan birisiyle dışarıda terleyerek çalışan birinin su ihtiyacı farklıdır. Burada susama hissine güvenilmeli. Sadece hastalık nedeniyle yaşlı hastalarımız, fazla idrar çıkmasına neden olan hastalıkları bulunanlar ve bebeklik çağındaki çocuklar su ihtiyacını dile getiremez. Bunun için susadıkça su içmeliyiz. Sağlık için gereğinden fazla su içmek ciddi sağlık sorunları doğurabilir. Bu konuda dikkatli olunmalı.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 246 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status