Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapist, doktorlar tarafından yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarından yakınan hastalar için konulan tanılara göre fizik tedavi uygulayan kişilere denir.

Çalışma hayatının verdiği ve geçmeyen rahatsızlıklar yada yaşanan hastalıklardan dolayı yatakta uzun süre yatmanın verdiği olumsuzluklar karşısında uygulanan fizik tedaviler oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ancak dikkat edilmelidir ki bu işi uzman kişiler yaptığı taktirde eski sağlığa kavuşmak mümkün olabilir. İşin ehli olmayanlardan yardım isterseniz ise hem sağlığınızdan olursunuz hem de paranız boş yere gitmiş olur.

Fizyoterapistler, hastalıklardan dolayı yaşanan rahatsızlıkların yanı sıra, insanların fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Yaşanan hastalık durumlarında ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman hekimlerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine bağlı olarak,hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli tedavi programını oluşturur ve uygulamaları yapar. Hastaların tedavisi yönünden rehabilitasyon ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışır ve tedavinin gidişi hakkında ilgili uzman hekimin fizyoterapiste vermesi gerektiği gibi fizyoterapist de ilgili uzman hekime bilgi verir.

Fizyoterapistlerin Çalışma alanları

  • Yataklı tedavi merkezleri
  • Ayaktan teşhis ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları
  • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri
  • Huzur Evleri
  • Spor Klüpleri
  • Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri
  • Kaplıca Merkezleri
  • Endüstri Alanları
  • Okullar

Sağlık ve sağlıklı yaşamla ilgili hizmet veren tüm resmi ve özel kuruluşlar fizyoterapistin çalışma alanlarıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 170 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status