Frenk Kimyonu Sağlığa Faydaları, Zararları, Yan Etkileri, Kullanım Şekli

Frenk Kimyonu en çok Avrupa, Sibirya, Kafkasya, yakın doğu, Himalayalar, Morokko ve kuzey Amerika’da yetişmekte olan, yaklaşık 150 cm boylarında, çok küçük beyaz ve pembe çiçekleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Frenk kimyonu meyvesinde uçucu yağ, sabit yağ, polisakkaritler, proteinler ve furanokumarinler başta olmak üzere birçok bileşen mevcuttur. Uçucu yağın içerisinde ise özellikle karvon ve limonen maddeleri bulunmaktadır.

 Faydaları ve Etkileri:

 İştah açıcı ve uyarıcıdır. Anne sütünü arttırır. Bağırsaklarda gaz oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir. Mideye faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Balgam söktürür. Ağız kokusunu giderir. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kramp çözücüdür. Adet sancılarını hafifletir.

Kullanım Şekli ve Dozajı:

Tohumları ve tohumlarından elde edilen Frenk kimyonu yağı kullanılır. Genellikle kurutulan tohumları baharat olarak kullanılır. Frenk kimyonu yağı baş ağrısı ve migren şikayetlerini azaltır.

Frenk kimyonunun günlük oral kullanımı için 2-6 gram tavsiye edilmektedir. Eğer Frenk kimyonu yağını oral olarak kullanmak istiyorsanız günlük 3-6 damla yeterlidir. Eğer bu bitkinin tohumundan çay hazırlamak istiyorsanız, 1-2 çay kaşığı dolusu Frenk kimyonu tohumunu 150 ml kaynar suya atarak 10-15 dakika demleyiniz ve süzerek içiniz. Ülseratif olmayan dispepsi tedavisi için ise günde 50-100 mg Frenk kimyonu yağını 90 mg nane yağı ile kombine kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Yan Etkileri ve Zararları:

Frenk kimyonunun gıdalarda bulunan miktarının tüketimi güvenlidir ve Amerikada da GRAS statüsündedir (güvenli kabul edilir). Bu bitkiden elde edilen yağın ise uygun miktarlarda oral kullanımı güvenli kabul edilmektedir. Frenk kimyonu yağının 8 hafta kadar kısa bir süre için kullanımının güvenli olduğunu gösteren klinik kanıtlar mevcuttur. Frenk kimyonu regli uyardığından, medikal amaçlar için kullanılan miktarların, gebeler ve emziren kadınlar tarafından kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 148 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status