Gebelikte (Hamilelikte) Bel Ağrısı ve Tedavisi

Hamilelik boyunca çok istirahat etmek ağrıların giderilmesi için faydasızdır.Belin güçlenmesi için egzersizler yapmak gerekir.

Her egzersiz size uygun olmamaktadır.Size uygun egzersizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin her aşamasında ağrılara neden olan farklı faktörler bulunmaktadır. Artmış bel çukurluğu, bel çevresindeki eklem bağlarında gebelik hormonlarına bağlı gevşeklik, rahmin ağırlığı, ağır bebekler, zayıf gövde kasları, damar baskıları, sinir baskıları vs gibi birçok faktör gebelerde bel ve bacak ağrılarından sorumlu tutulmaktadır.

Gebelik, anne adayları için hem fiziksel hem de duygusal açıdan karmaşık geçen bir süreç. Bu dönemde hormonal değişimler, aileye katılacak bebeğin yarattığı heyecan, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için yapılan hazırlıklar yoğun olarak yaşanacaktır. Bebeğin sağlığına odaklanılan gebelikte, anne adayları da bir takım sorunlarla karşı karşıya kalır. En sık karşılaşılan şikayetlerden birisi de bel ağrısıdır. Uzmanlara göre; her 2 anne adayından birinde bel ağrısı görülüyor.

Ağrıların giderilmesi için ise doğru tanının konulması gerekiyor. Bel ağrısının omurgadan kaynaklanan bir sorundan mı yoksa alt batın ya da kalça bölgesinden kaynaklanan bir bozukluktan mı olduğunun belirlenmesi önemli. Daha sonar sebebe yönelik bir tedavi programı düzenleniyor.

Bel ağrılarının çoğu hamile kadın vücudunun gebeliğe ve doğuma hazırlanmaya çalışmasından kaynaklanabiliyor. Bu süreçte rahim büyüyor, vücut ağırlığı artıyor ve ağırlık merkezi öne kaydığı için omurgaya daha fazla yük biniyor. Karın kasları fazla esneyip, leğen kemiklerini tutmakta zorlanıyor. Ayrıca hormonal değişiklerden dolayı omurgayı saran bağlar da daha gevşek oluyor. Tüm bu değişimler ağrının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bazı gebelerde ise bel ağrısı değil, arka alt batın ağrısı görülebiliyor. Bu sorun da zayıf kaslardan ve gevşek bağlardan dolayı oluşuyor.

Bel ağrısının doğumdan sonra da devam etme olasılığı yüksek… Bu durumda hastanın vücudunu daha verimli kullanması için bir eğitim ve fizik tedavi programı düzenlenebiliyor. Uzmanlara göre; doğum sonrası 6-12 hafta içinde bel ağrısı ortadan kalkmamışsa sorun yeniden değerlendirilmeli.

Bel Ağrısı İçin;

Yerden birşey almak için eğilirken bacaklarınızı bükerek eğilin.
Yüksek topuklu ayakkabı kullanmayın.
Çok uzun süre oturmaktan ve çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
Otururken ve yürürken dik durmaya dikkat edin. Ancak dik durmaya çalışırken bunu bazı kas gruplarınızı kasarak değil en doğal şekilde yapmaya çalışın.

Gebelik süresince hassas bir diyet uygulamak önemlidir. Aşırı yemek yemeden kaçınmak gerekir; diyet; et, balık, peynir, yumurta ve süt gibi protein yüklü olmalı ve uygun miktarda taze meyve, sebze ve salatayı kapsamalıdır. Ekmek, patates, pasta ve tatlı gibi nişastalı gıdalar aşırı kilo alımından sorumlu olmaları sebebiyle daha az alınmalıdır

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Kadın / Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status