Göğüs Kanseri Riskini Artıran Faktörler

Kadınlar da en sık görülen kanser türlerindendir. Meme kanserine yönelik bir çok bilinçlendirme projeleri yapılmaktadır. Ama yinede yeterli olmamaktadır. Bu sağlık konusun da kadınlar da göğüs kanserini tetikleyen faktörler hakkında bilgilendirmeye çalışacağız. Bakalım kanser türleri arasında bu kadar üst sıralar da yer alan göğüs kanseri riskini oluşturan faktörler nelerdir.

Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedirler. Genetik değişiklikler, aileden (herediter) olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir.

Meme kanseri kompleks bir hastalıktır. Her vaka birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye “stage” denir. Gerçek stage’in bilinmesi, doktorun tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.

Kilo Faktörü
Diğer kanser türlerinde olduğu gibi bu kanser türünde de önemli bir faktördür. Vücut ağırlığının ideal olması, yağlı yiyeceklerden uzak durarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, egzersiz yapmak kadınları özellikle menopoz döneminde meme kanserine yakalanma riskinden koruyor.

Yaş Faktörü
Yapılan araştırmalara göre 50 yaş ve üzeri kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığı artmaktadır. Bu süreçte doğru beslenmek ve hafif egzersizlerle vücudu dinç tutmak önemlidir. Yaş faktörü aile geçmişiyle bağlantılıdır eğer ailede meme kanserine yakalanmış biri varsa risk artmaktadır.

Kişisel Geçmiş Faktörü
Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kızkardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla).

12 yaş Öncesi Menstrüasyon Faktörü
Kızlarda 12-14 yaş aralığında olması gereken menstrüasyon dönemi 12 yaşın altında başlıyorsa meme kanseri riskini taşımaktadır.

Gebelik Faktörü
Hiç gebe kalmamış veya menopoz döneminden sonra da adet görmeye devam ederek hamile kalan kadınlarda meme kanseri olma riski daha fazladır.

Hormon Tedavisi Faktörü
Doktor kontrolünde yapılan kısa süreli hormon tedavileri kanser riskini arttırmaktadır.

Alkol ve Sigara Faktörü
Hemen hemen bütün kanser türlerinde önemli bir faktör olan alkol ve sigaranın içerisindeki zararlı maddeler meme kanseri riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 19 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status