Gripten Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmeli, Korunma Yolları

Gripten korunma yolları. Gripten korunmak için ne yapmalıyız? Gripten korunma yöntemleri.

Artık yaz bitti. Havalar yavaş, yavaş değişiyor. Özellikle hava değişimlerinde bir çok kişi, çok kolay bir şekilde grip olabiliyor. Peki gripten korunmak için ne yapmalıyız? Evet bu yazımızda gripten korunma yolları, yöntemleri hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Gripten korunma yolları;

Gripten korunmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapmaya özen gösterin.

Dayanıklılığı arttıran egzersizler yapın!

Bisiklete binmek veya yürüyüşe çıkmak (en az haftada iki defa) sizi daha dayanıklı yapar ve bünyenizi güçlendirir.

Doğru beslenmeye özen gösterin!

Bol vitaminli besinler yemelisiniz. A (sütte ve balıkta), C (Narenciyelerde) ve E (Bakliyat ve bitkisel yağlarda) vitaminlerini içeren besinlere ağırlık vermelisiniz. Soğan ve sarımsak da direncinizi arttırır.

Özellikle diş etlerinizi fırçalayın!

Dişlerinizi fırçalarken, diş etlerinizi, damak bölgenizi ve dilinizi de fırçalamalısınız. Böylece, mukozanın virüslere karşı dayanıklılığını arttırmış olursunuz. Soğuk su yardımıyla yapacağınız gargara da bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Doğru giysileri tercih edin!

Kalın bir kıyafet giymek yerine, birkaç adet ince giysiyi üst üste giymek daha doğru olacaktır. Ortamın sıcaklığına göre üstünüzü çıkartabilirsiniz. Çoraplarınız da kalın ve koruyucu olmalı.

Oda sıcaklığına dikkat edin!

Ortamı aşırı ısıtımak yerine, daha ılık bir havayı tercih edin. Ayrıca ısıtma cihazlarınızın üstüne nane yağı damlatılmış ince bir bez koyup ortamı nemlendirebilirsiniz. Rahat nefes almanızı sağlar.

Uykunuza dikkat edin!

Kış aylarında vücudun direnci zayıfladığı için uykuya olan ihtiyaç da artmaktadır. Uykusuz kalmamalısınız.

Güneşi unutmayın!

Güneşin kendini gösterdiği günlerde güneş ışığından bolca faydalanın. Vücudunuzun direnci artacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 17 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status