Hanımeli Çiçeği Sağlığa Faydaları, Zararları ve Kullanım Şekli

Hanımeli çiçeği yaklaşık 180 civarı türü olan Caprifoliaceae familyasından olup çalı veya sarmaşık grubundan bir bitkidir ve yapraklar karşılıklı, basit oval ve 1-10cm uzunlukta çoğunlukla dökülen olmakla beraber sürekli olanlarıda bulunur. Türlerin çoğu hoş kokulu, yenilebilen nektar üreten, çan şeklinde çiçeklere sahibtir.

Meyvesi çok çekirdekli kırmızı, mavi ya da siyah çitlenbik şeklindedir, çoğu türde meyveleri hafif zehirli olmakla beraber birkaçı (Lonicera caerulea) yenilebilir meyvelere sahiptir. Bitki bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından yenilir.

Faydaları ve Etkileri:

İdrar söktürür. Nefes darlığını giderir ve bronşite iyi gelir. Öksürüğü keser. Nikriste ve böbrek şişliğinde faydalıdır. Spazmları giderir.

Nasıl Kullanılır ve Zararları

Çiçekleri, kabukları ve yaprakları kullanılır. Gargara olarak, haşlanarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Çayı nezle, bronşit ve nefes darlığında faydalıdır. Yaprakları, kabukları yada kurutulmuş çiçekleri haşlanarak suyu içilirse öksürüğü keser, mide rahatsızlıklarına ve böbrek şişmelerine iyi gelir.

Hanımeli çiçeğinin yaprakları, kabukları ve çiçeği kullanılarak üç şekilde yapılır. Haşlaması, gargara yapılması ve çayı yapılması. Hanımeli çayı, nefes darlığı ve bronşite iyi gelecektir. Kısa yoldan iyileşmenizi sağlayacaktır. Kurutulmuş çiçekleri, kabuk ve yaprakları haşlanıp düzenli olarak içilirse mide hazımsızlığına, mide rahatsızlıklarına, böbrek şişmesine, öksürüğe iyi gelecektir.

Hanımeli bitkisinin bazı türleri zehirli olduğundan bundan başka bilinen bir zararı yoktur. Doğal ve faydalı bir bitkidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 908 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status