Hastalıklara Karşı Evde Hazırlanabilecek Tedavi Yöntemleri

Eskiden beridir insanlar ya kulaktan duyma yada doktor, hekim olmadığı halde aynı hekimler gibi evde hastalıklar için uyguladıkları tedavi yöntemleri bir çok insan için tedavi niteliğindedir.

İngiliz Telegraph gazetesinde yayınlanan bir haberde tam bu konuyla alakalı. Haberde pek çok hastalığın veya sorunun aslında pek yakınımızda bulunan, kolay erişilebilecek maddelerle çözülebileceğine dikkat çekiyor.

Örneğin mide ağrısına sodyum bikarbonat ve uçuk için tam yağlı süt. Hastalıklara karşı evde hazırlanabilecek tarifler!

Grib 

Yüzyıllardır kendini iyi hissetmeyen çocuklara içirilen tavuk çorbası gerçekten de grip mevsiminin en büyük kurtarıcılarındandır. Sadece içinizi ısıtmakla kalmaz. Bilimsel araştırmalar tavuk çorbasının, solunum yolları hastalıklarına neden olan beyaz kan hücrelerinin aşırı aktifliğini de azalttığını göstermektedir.

hastaliklara-karsi-evde-hazirlanabilecek-tedavi-yontemleri-

Diş ağrısı

Karanfil yağı eski dönemlerden bugüne içerisindeki doğal ağrı kesici maddeler sayesinde diş ağrısına karşı kullanılmıştır. Genellikle 1/4 çorba çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırılarak bir pamuğa damlatılır. Bu pamuk ağrıyan bölgeye konur. Ancak karanfil yağını kullanırken dikkatli olmak gerekir. Saf karanfil yağı ağızda yanmaya, doku ve sinirlerde ağrıya sebep olabilir. Aşırı miktarda kullanıldığında ise kusma, boğaz ağrısı, solunum zorluğu, karaciğer hasarı ve böbrek yetmezliği söz konusu olabilir.

Mide ağrısı

Genelde kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat mide asidi gibi sorunlarda en sık kullanılan alternatif tedavi yöntemidir. Midedeki fazla asitle reaksiyona girerek daha az pH değerine sahip bir mideye kavuşmanızı sağlar. Bir bardak su içerisinde çözündürülen bir çay kaşığı kabartma tozu, biraz garip bir tada sahip olsa da mide asidine karşı en basit yöntemlerdendir.

Uçuk

Uçuklar herpes simpleks isimli virüsün neden olduğu ve bu nedenle tedavi edilemeyen ufak kabarcıklardır. Uçuklara karşı en sık kullanılan yöntem tam yağlı süttür. İçerisinde bulunan monokaprin maddesi virüsün etkinliğini azaltır ve uçuklu bölgelerin iyileşmesini hızlandırır.

Boğaz ağrısı

Bal, tüm ilaçlar arasından en güzel tada sahip olandır. Tek başına veya başka bir şeye eklenerek tüketildiğinde öksürük şurupları kadar etkili olduğu söylenir. Özellikle limon ve tarçın ile kullanıldığında oldukça etkilidir. Balın etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Güneş yanığı

Güneş yanığına karşı en etkili yöntem elbette bol miktarda güneş kremi sürmek olsa da yandıktan sonra ağrı ve acıyı azaltacak metodlar da bulunur. Örneğin sirkeyi bir sprey kutusu yardımıyla püskürtmek ağrı hissini azaltır. Ardından gece yanmış bölgeyi çayla ıslanmış bir havlu ile sarmak hem serinlemeye yardımcı olur, hem de sirkenin kötü kokusunu alır.

Siğil

Her gün kullandığımız kadar yaygın ve bilimsel araştırması bulunan diğer bir madde ise selo banttır. Normalde düzelmesi 28 günü bulan siğiller selo bant yardımıyla çok daha kısa sürede geçirilebilmektedir. Kriyoterapi yani dondurularak uygulanan bir tedavi yöntemi ile %60 azaltılabilen iyileşme süresi, selo bantlar ile %85 daha kısa sürmektedir.

Böcek ısırığı

Böcek ısırıkları sık sık karşılaştığımız ve rahatsız edici durumlardandır. Genellikle kaşıntı hissiyle birlikte yanma görülür. ısırılan bölge üzerine uygulandığında şeffaf oje kaşıntısı ve rahatsızlığı engeller.

Yağlı saçlar

Modern günlerin karmaşası içinde ya da acil durumlarda bazen her gün banyo yapmak mümkün olmayabilir. Parfüm ve deodorantlar vücut kokusunu bir nebze azaltsa da, saçlar için bir şey yapmak söz konusu değildir. İşte çocukken hepimizin haşır neşir olduğu talk pudrası bu aşamada yardımımıza koşar. Yağlı saçlara az miktarda uygulanır tarak ile dağıtıldığında yağlı saçlar biraz daha mat görünecektir.

Kulak ağrısı

Oda sıcaklığındaki ılık zeytinyağı, genelde çocuklarda görülen kulak ağrılarına karşı ebeveynler tarafından kullanılır. Ilık zeytinyağının şişmiş kulak zarını yumuşattığı, ağrıyı azalttığı ve kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncını dengelediğine inanılmaktadır.

NOT: Evde hazırlanan bu tedavi yöntemleri bir uzmandan fikir alınarak uygulanırsa ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan korunulmuş olur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status