Havlıcan Nedir? Havlıcan Sağlığa Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli

Zencefilgillerden olan Havlıcan bitkisi Alpinia officinarum, Alpinia gibi isimler ile de bilinmektedir. Havlıcan beyaz veya pembe renkli çiçeklere sahip olup yaklaşık 3 metre gibi bir boya ulaşan ve yaprakları ince, uzun şeritler gibi olan güzel çiçekli, ıtırlı, çok yıllık, otsu bitkidir. Havlıcanın köksapları baharat üretiminde kullanılmaktadır. Bu bitki mutfak ve tıp alanında da önemli bir yere sahiptir.

Özellikle Güney doğu Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ayrıca bu ülkelerin mutfaklarında da önemli bir yere sahiptir. Tat olarak acımsı bir tada sahip olan Havlıcan görünüşte Zencefili andırmaktadır.

havlican

Faydaları ve Etkileri:

Vücuda kuvvet verir. İştahı açar. Mideyi kuvvetlendirir ve mide ekşimesine iyi gelir. Mide ve bağırsak gazlarını önler. İdrar söktürür. Göğsü yumuşatır. Grip ve soğuk algınlıklarında faydalıdır. Baş ağrısı, baş dönmesi ve ağız kokusunu giderir. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır.

Tükürük ifrazatını fazlalaştırır, iştahı açar, yemeği hazmettirir. Dispeçside faydalıdır. Şişkinliği giderir, ekşi geğirmelere faydalıdır (bilhassa ramazanda meydana gelen kokulu geğirme ve ekşimelerde faydalıdır), göğsü yumuşatır, ağız kokusunu güzelleştirir, Romatizma yellerini dağıtır, romatoid arteritte faydalıdır. Mide yanmasını geçirir, kuluncu giderir, cinsi arzuyu artırır, balgamı söktürür, nefes yollarını temizler, sık idrara çıkmayı azaltır, mafsal ve yan ağrılarına şifa verir. Mide ekşimesini önler, idrar yollarını takviye eder, iç uzuvların sıhhatini iade eder. Kadınların hastalık akıntılarını düzeltir, aklı, zekayı güçlendirir, gr ip ve soğuk algınlığında vücudun ısınmasını sağlar, soğuk algınlığını en kısa zamanda geçirir. Baş ağrısını ve baş dönmesini dindirir. İdrar söktürür, vücudun güçlenmesini sağlar, bel gevşekliğini (erken inzali) önler, karın ağrılarını keser, (müzminleşmiş olsa bile) kusmaları önler. Ağrı ve sızılarda ve gutta faydalıdır. iltihabı önler, tedavi eder. Sinirleri güçlendirir, hıçkırığı keser, sindirim sistemi enfeksiyonlarında faydalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Havlıcan kökü ilaç yapımında ve baharat olarak kullanılır. Havlıcan kökü çeşitli tarım ürünlerinde, çikolata, dondurma ve şekerlemelerin üretiminde de kullanılır. Kaynatılıp suyu içilirse mide ağrısı, romatizma ve kulunca iyi gelir.

Bir bardak suya, yarım kahve kaşığı havlıcan karıştırılır, 10-15 dakika kadar bekletilir, karıştırdıktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, yeteri kadar şeker ilâve etmekte yarar vardır. Günde iki ya da üç bardak içilirse hemen yararı görülür.

Zararları:

Havlıcan günlük bir yemek kaşığı kadar tüketilebilir ya da çay, tentür, Macun veya kuru şekilde kullanılabilir. Havlıcanın Bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Havlıcan bitkisinin bilinen bir zararı veya yan etkisi yoktur. Günlük bir yemek kaşığı kadar tüketilebilir. Havlıcan tamamen doğal olduğundan hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 32 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status