Hazanbel Nedir – Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Hazanbel “Eğir otu” olarak da bilinen bataklık ve dere kenarlarında 1,5 metre gibi bir boy ortalamasına ulaşan, uçucu yağ, acı madde, nişasta ve çeşitli mineraller içeren otsu bir bitkidir.

Hazanbelin Faydaları:

Hazanbel baş, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelerek, vücut direncini arttırır ve kansızlığı giderir. Hafızayı kuvvetlendirir. Nefes darlığı ve öksürükte faydalıdır. Kumları dökmeye yardımcı olur. Karaciğeri kuvvetlendirir. Damar tıkanıklığına karşı koruyucudur. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Terletici etkisiyle, vücuttaki suyu dışarı atar. Akciğer kanserine iyi geldiği görülmüştür. Nezleye iyi gelir, prostatı tedavi eder, güçlü ishal yapar. Sinirleri yatıştırıcı etkisi de olan bitki, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreasa etkilidir.

hazanbel-nedir

Nasıl Kullanılır:

1 bardak sıcak suya, dövülmüş bir Kahve kaşığı kök konur. 20 dakika sonra süzülür. Yemekler üzerine günde 2-3 bardak içilir. 2 hafta kullanımdan sonra 1 hafta ara verilir. Atkuyruğu otuyla birlikte içilmeye devam edilirse, kemik erimesine ve kemik zafiyetine iyi gelir. Hazanbel kökü, kereviz tohumu ile kaynatılıp balla karıştırılarak yenirse prostata karşı faydalı olur.

Hazanbel Zararları ve Yan etkileri:

Normal şartlarda yan tesiri yoktur, aşırı içilirse mide bulantısı ve kusma yapabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 928 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status