Hercai Menekşe Nedir, Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Hercai Menekşe, menekşegiller familyasından olup 20 cm gibi bir uzunluğa ulaşan, mavi, mor, sarı renkler de çiçekler açan, uçucu yağ, glikozitler, alkaloidler ve tanen gibi maddeleri içeren çok yıllık bir otsu bitkidir.

Bileşiminde bulunan maddeler: Salisilik asid, metil salisilat, violin, rutin glikozidi, violaksantin, zeoksantin, flavoksantin, kalsium ve magnezyum tuzları, tanenler.

Faydaları:

İdrar söktürücüdür. Sistitte, sık, ağrılı idrar yapma durumlarında ve idrar yollarındaki iltihaplara karşı iyileştirici etkisi vardır. Kanı temizleyicidir. Egzama ve akne gibi deri sorunlarının iyileştirilmesinde yararlı olur. Boğmaca ve akut bronşitte balgam söktürücü, öksürüğü kesici etkileri var. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Egzama başta olmak üzere, cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Sarılıkta da faydalıdır.

hercai-menekse-nedir

Nasıl Kullanılır:

Bitki çiçek açtığı sürece dal, yaprak, çiçek sapı ve çiçekleri toplanır ve kuru bir yerde özenle kurutulur. Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek hazırlanan çayı içilebilir. Süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Kurutulmuş karışımdan 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyondan, günde üç kez birer bardak içilir.

Zararları ve Yan Etkileri:

Bilinen bir yan etkisi ve zararı yoktur. Ancak yine de uzman tavsiyeleri dahilinde kullanılmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 18 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status