Hevhulma Nedir? Sağlığa Faydaları, Zararları, Kullanım Şekli

Hevhulma otsu bir bitki olup bilimsel adı Lythrum salicaria’dır. Ilıman bölgelerde yetişmektedir. Bölge olarak Avrupa, Anadolu ve Güney Asya’da yetişmektedir. Yaygın olarak kullanılan isimleri Purple loosestrife, Bouguet violet, Spiked loosestrife, Black blood; Aklar ot, Kırmızı hevhulma.

Hevhulma Kısaca Nedir?

Yaz aylarında morumsu ve kırmızı karışımı bir renkte çiçekler açmakta olup, 2 metre boya ulaşabilen otsu bitkilerdendir. İçeriğinde Glikozit, flavon, uçucu yağ, tanen ve sarı maddeler bulunmaktadır.

Hevhulmanın fayda ve sağlığa etkileri:

Bakterileri öldürücü, kanamayı durdurucu ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Damar büzücü özelliği ile kanamaları durdurucu etki göstererek basura karşı faydası olduğu bilinmektedir. Kabızlığı giderici etkisi vardır. Kuvvet verici özelliğe sahip ve ishale iyi gelmektedir. Bağırsak iltihaplanmasına iyi gelir. Müzmin bir şekilde devam eden dizanteri hastalığının iyileşmesini sağlar. Bayanlarda ve kadınlarda vajinal akıntılar için kullanılmaktadır. Ağrılı geçen adet kanamaları için de kullanılır. Egzama ile birlikte parmak aralarında meydana gelen kaşıntıların geçmesi için de kullanılmaktadır. Stem dişeti uyarıcı olarak kabul edilir ve zayıf veya kanayan dişetlerini güçlendirmek için çocuklara çiğnetilir.
Kalsiyum bakımından zengindir.

hevhulma-nedir-sagliga-faydalari-zararlari-kullanim-sekli

Hevhulma nasıl kullanılıır? Hevhulma kullanım alanları?

Hevhulma çiçeğinin dalları kurutulur ve suyla karıştırılarak lapa şeklinde basur tedavisinde dışarıdan kullanılmaktadır. Taze yapraklı olarak sebze niyetiyle tüketilmekte ve süs bitkisi olarak da yetiştirilebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 304 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status