Hidrastis Nedir? Altınmühür Faydaları, Zararları

Hidrastis (Altınmühür) Nedir?

Hidrastis bilimsel adı Hydrastis canadensis’dir. Diğer bilinen isimleri de Hint boyası ve Altınmühür’dür.

Çok yıllık bir bitki olan Hidrastis ormanlık bölgelerde yetişen, insan eli şeklinde birbirinden ayrılan yapraklara sahip olan, parlak sarı şeklinde çiçek açan, koyu yeşil bir renkte ve 30 cm gibi bir boya ulaşabilen bir bitkidir. Alternatif tıb ve bilimsel tıb’da kullanılmaktadır. Ülkemizde yetişmez, Bol humuslu toprakların yer aldığı Kanada ve ABD’dedeki nemli topraklarda yetişmektedir.

Hidrastisin Faydaları ve Tıbbi Etkileri:

Mikropları öldürerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Mantar şikayetlerine, kanamaları durdurmada, kaşıntı ve egzamaya, hazımsızlık, gastrit, kolit ve ülser rahatsızlıklarında faydalıdır. Antibiyotik ve anti bakteriyel etkileri ile özellikle mikrobik göz hastalıklarında faydalıdır.

hidrastis-altinmuhur-nedir

Hidrastis Nasıl Kullanılır?

Bitkinin kök ve kök sapları kaynar suda demlenip dahili ya da harici şekilde kullanılır. Aşırı miktarda ve uzun müddet kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelikte ve emzirme dönemlerinde de kullanılmaması tavsiye edilir.

Yan etkileri:

Kişiye bağlı olarak yüksek tansiyonda kontrendikedir. Uzun süre kullanımı B vitamini absorbsiyonunu azaltır. Berberin için kalp uyarıcı ve heparinin aksi etkisi olan koagülen aktivite bildirilmiştir. Alkoloit içeriği potansiyel olarak toksik olduğundan aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Potansiyel yara yapıcı yan etkisi nedeniyle banyo olarak haricen kullanılmamalıdır. Hamilelerde ve süt veren kadınlarda da kullanılmamalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 495 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status