Hindistan Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları

Hindistan cevizinin bilimsel adı Cocos nucifera’dır. Tropik bölgelerde yetişen bu meyvenin faydaları, yararları, kullanım şekli, yan etkileri vb bilgileri aktaracağız.

Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi (Cocos nucifera) 20 metreye aşan uzunluğa ulaşan, potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından zengin içeriğe sahip, palmiyegiller familyasından olan ve tropik bölgelerde yetişen bir meyvedir.

Meyvesinin içerisinde bulunan bir sıvı tıp alanında kullanılır. 60 yıl gibi uzun bir süre meyve veren ağaç 20 ile 100 yıl arası gibi bir süre yaşamaktadır.

hindistan-cevizi-nedir-faydalari-zararlari

Hindistan cevizi faydaları, yararları:

Enerji verici özelliği vardır. Midede bulunan fazla asit sorunlarının tedavisinde kullanılır. Cevizin özü sindirim sistemi tedavisinde etkili rol üstlenir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklar karşısında da etkilidir. Ayrıca kusma sorunu yaşayanlar çözüm bulamadığında bu meyveyi kullanarak sorunu ortadan kaldırabilirler.

Hindistan cevizinin zararları:

Yüksek kalori içerdiğinden dolayı fazla tüketilmesi kilo alımına neden olur. Taze tüketin aksi halde zehirlenmeler görülebilir. Aşırı tüketilince beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Yine aşırı tüketilmesi durumunda karaciğeri fazlasıyla yormaktadır.

Yani kısacası her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarak aşırı şekilde tüketmeyin.

Hindistan cevizi kullanım alanları:

Meyvesinden elde edilen sıvı tıpta kullanılır. Liflerinden elde edilen beyaz tanecikler kek ve pasta süslemesinde kullanılır. Şekerle birlikte yenildiği takdirde cinsel gücü artırıcı etkisi var.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 518 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status