Hipermetropi Nedir? (Hyperopie)

Sponsorlu Bağlantılar

Hipermetropi Nedir?: Hipermetropi yakını, yakında bulunan şeyleri görmemektir. Normalde bütün çocuklar orta derecede hipermetropturlar.

Gözü hipermetrop olanlar, okuyacakları yazıları, gözlerinden gereği kadar uzak tutmak ya da camları konveks olan gözlükler kullanmak zorundadırlar

Cisimlerden gelen ışınların retina yerine retinanın arka kısmında odaklanmasıdır. Gözün ön arka eksen uzunluğunun normalden kısa olması, kornea tabakasının kırıcılığının normalden az olması hipermetropiye sebep olur.

Gençlik yıllarında bu giderek azalır.Bebeğin küçük ve hipermetrop olan gözü büyüyüp uzadıkça hipermetropi azalır. Hipermetrop olan küçük çocuklar genellikle hem uzağı hem yakını iyi görürler. Çünkü göz merceğinin odaklama yeteneği gözün kısalığını karşılamaya yetecek kadar kuvvetlidir. Hipermetropi çocuklarda şaşılıkla birlikte olabilir, çünkü göz kasları yakını görmek için kuvvetle kasılmak zorundadır. Çocuklarda başağrısı ve okumaya karşı ilgisizlik gibi görme dışı belirtiler hipermetropi için uyarıcı işaretlerdir. Miyopi gibi hipermetropi de kalıtımsaldır.

sponsorlu bağlantılar