Hurma Nedir? Vücut Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Hurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal,ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir.

Hurma Nedir?

Sıcağı, güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz.Türkiye’de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. Kuvvetli ve dengeli bir gübrelemeye gereksinim duyar. Azot, fosfor, potasyum, demir gibi besin maddelerine ek olarak bol miktarda magnezyum,çinko,mangenez ve az miktarda da bakır ve bor gereksinimi vardır. Yurtdışından kontrolsüz, hastalıklı hurma ithalatı kırmızı palmiye böceği gibi çok tehlikeli hurma ağacı zararlılarının yayılmasına yol açmıştır. Farkedilmesi oldukça zor olan ve sürekli gözetim gerektiren bu böcek hurma ağaçları için genellikle ölümcüldür. Kontrolsüz ve hastalıklı hurma ağaçlarının ithal edilmesi sonucu sadece hurmalar değil, Türkiye’deki çoğu palmiye türü bu böcek tarafından tehdit edilmekte ve bu böcek sonucu ölmektedir.

hurma-

Hurmanın Faydaları

Kansere karşı içerdiği Magnezyum, Beta karoten vb. antioksidan maddelerin fazla olması nedeniyle koruyucu etki oluşturur.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

Kolestrolü düşürücü etkisi vardır.

Çok fazla meyve şekeri ihtiva etmesi nedeniyle enerji deposudur.

Doğum öncesi ve sonrasında hem doğumun kolay olması açısından hem de kaybedilen enerjinin temin edilmesi açısından faydası azimdir.

Kansızlığın ilacıdır, kan yapar, kanamaları durdurur.

Kemik erimesine karşı içeriğindeki vitamin ve mineraller özellikle de kalsiyum sayesinde çok faydalıdır.

Aç karnına yenirse karındaki kurtları zayıflatır, azaltır ve öldürür.

Sinir hücrelerini besler,stres ve yorgunluğu giderir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status