İrmik Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları

İrmik, çok faydalı besin kaynağıdır. Tahıl (buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç vs.) tanelerinin ıslatıldıktan sonra öğütülüp elenmesiyle elde edilmektedir. İrmiğin iki çeşidi bulunmaktadır, kabuklu ve kabuksuz olarak. Ayrıca irmik yapımında sert buğday kullanılmaktadır.

İrmik çeşitli yemeklerde, çorba ve tatlı yapımında kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak en çok makarna yapımında kullanılmaktadır. Yemekleri koyulaştırıcı özelliği bulunmaktadır. İrmik helvası ve sütlü irmik tatlısında kullanılmaktadır. Başka ülkelerde kuskus yapmaya yaramaktadır.

Bu besinin çok faydası bulunmaktadır. Besin değeri fazla olan yiyecek olarak bilinmesi gerekir. İçerisinde %73 oranında karbonhidrat bulunmaktadır. Enerji değeride çok yüksektir. Örneğin; 100 gramlık irmiğin içerisinde 360 kcal enerji bulunmaktadır.

Vejetaryenler irmiği sıklıkla kullanmaktadır. Protein değerinin yüksek olması nedeniyle tercih etmektedirler. Genelde beyaz una göre çok avantajı vardır. Örneğin sindirim açısından dolayı irmik tercih edilmektedir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler (B ve E) sayesinde çocuk ve yetişkin sağlığı üzerinde fayda sağlamaktadır.

irmik-nedir-nasil-yapilir-faydalari

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 16.182 viewsYorum Yazın

İbrahim Gönültaş

DMCA.com Protection Status