Kahvaltının Önemi Nedir – Yararları Nelerdir

Kahvaltının önemi nedir? Kahvaltı neden önemlidir, özellikle çocuklar açısından. Yetişkinler her gün performanslarının iyi olabilmesi için kahvaltıya ihtiyaç duyarlar fakat çocukların buna ihtiyacı daha fazladır. Vücutları sürekli büyümekte ve beyinleri gelişmekte olduğu için her gün düzenli aldıkları yiyeceklere daha çok ihtiyaçları vardır. Kahvaltıyı atladıkları zaman büyümeleri on sekiz saat boyunca durabilir ve bu yarı açlık süresi birçok fiziksel, entelektüel ve davranışsal sorunlara yol açabilir. Kahvaltının önemi ile ilgili yapılan bazı araştırmalar sonucuna bağlı olarakta kahvaltının önemini daha iyi anlarsınız.

Kahvaltının Önemi

Kahvaltıyı zaman kazanmak için kullanmayın. Sabahları yorgun bir şekilde kalkmak yada buna benzer sorunlardan dolayı kahvaltınızı dengesiz yada eksik yapmamalısınız.  En basitinden beyninizi ve vücudunuzu şarj ederek yaptığınız her işte daha verimli olacaksınız. İlginç şekilde araştırmalar gösteriyor ki, kahvaltı etmeyen çocuklar düzenli olarak edenlere göre okula daha sık geç kalıyorlar ya da devamsızlık yapıyorlar. İyi bir kahvaltı hazırlamak tahıl gevreğinin üzerine biraz süt dökmek kadar hızlı olabilir.

İyi bir kahvaltı bir kaç dakika fazla uykudan çok daha fazla sağlığınız açısından faydalıdır. Eğer siz ve çocuğunuz sabah kahvaltı yapmak için zaman bulamıyorsanız, çocuğunuzu bir okul kahvaltı programına kaydettirmeyi düşünün ya da kahvaltınızı bir kese kağıdıyla önceki gece paketleyerek hazırlayın. Böylece kahvaltıyı işe ya da okula giderken yolda yapabilirsiniz.

Bazı insanlar kilo vermek için kahvaltıyı atlarlar fakat pratikte kilo vermekten çok kilo almaya sebep olur. Kahvaltı etmemek obezite gelişimiyle doğrudan bağlantılıdır. Araştırmalar gösteriyor ki fazla kilolu ve obez çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin daha zayıf olanlara göre sabah kahvaltısı ediyor olma olasılıkları daha düşüktür.

Araştırmaya göre öğün atlamak, özellikle sabah kahvaltısını atlamak kilo kontrolünü daha da zorlaştırıyor. Kahvaltı etmeyenler bir sonraki öğünde normalden daha fazla yemeye meyilli oluyor ya da açlıklarını bastırmak için yüksek kalorili şeyler atıştırıyor.

Birkaç araştırmaya göre daha az sayıda fakat daha büyük öğünler yiyenler sık ve küçük öğünler yiyenlere göre vücutlarında daha fazla yağ biriktirmeye meyilli oluyor. Gençlere, özellikle de genç kızlara kalori düşürmek ya da kilo vermek için kahvaltı atlamak çok mantıklı bir yol gibi görünüyor. Annelerin sağlıklı bir hayat sürmek ve obeziteyi önlemek için sabah kahvaltısının rolü hakkında çocuklarını eğitmeleri önemlidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 52 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status