Kalbin Yapısı Vücudumuzdaki İşleyişi ve Görevleri

Kalbin Yapısı Vücudumuzdaki İşleyişi ve Görevleri.

Kalbin Yapısı, Vücudumuzdaki İşleyişi ve Görevleri

 • İnsan vücudundaki atardamar, toplardamar ve kılcal damarların toplam uzunluğu yaklaşık 96.000 km uzunluğundadır ve dünyanın çevresini iki defa dönebilecek uzunluktadır.
 • Erişkin insan kalbi her dakika 5 litre, her gün 9000 litre kanı vücuda pompalamaktadır.
 • Kalp her gün yaklaşık 100.000 defa atmaktadır.
 • Ortalama 70 yıllık bir yaşam süresince 25 milyar defa kalp atmaktadır.
 • İnsan kalbinin ağırlığı; kadında 250, erkek de 300 gram kadardır.
 • Bir çocuğun kalbi, yaklaşık sıkılı bir yumruk kadar, erişkin kalbi iki yumruk kadar büyüklüktedir.
 • Kanın %78’i sudur.
 • Kan yaklaşık 20 saniyede tüm beden yolculuğunu tamamlamaktadır.

Kalbin yapısı ilk defa 1706 yılında bir Fransız anatomi profesörü olan Raymond Viessens tarafından tanımlanmıştır.

Elektrokardiyografi aygıtı bir Hollandalı fizyolog olan Einthoven tarafından 1902‘de keşfedilmiştir.

Normal kalp yumruktan biraz daha büyük kas yapısında güçlü bir pompadır. Günde ortalama 100 000 kez kasılarak 8000 litre kanı sürekli olarak dolaşıma pompalar.

Kalpte dört kapak bulunur:

 • Triküspid kapak, sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında.
 • Pulmoner kapak, sağ karıncık ile akciğerlere kan taşıyan büyük damar (pulmoner arter) arasında.
 • Mitral kapak, sol kulakçık ile sol karıncık arasında.
 • Aort kapak, sol karıncık ile ana atar damar/şah damarı (aort) arasında bulunur.

Kalbin Yapısı ve Çalışması:

İnsan kalbi dört odacıklıdır. Üstte iki kulakçık altta ise iki karıncık bulunur. Kulakçıklarla karıncıklar arasında kanın tek yönde ilerlemesini sağlayan kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar sağ kulakçıkla sağ karıncıkla arasında üçlü (triküspit) sol kulakçıkla sol karıncık arasında ise ikili (biküspit= mitral) dir. Kalbin sağ kulakçığına alt ve üst ana toplar damar kirli kan getirir. Sol kulakçıktan sağ karıncığa geçen kirli kan akciğer
atardamarı ile akciğere gönderilir. Akciğerlerde temizlenen kirli kan akciğer toplardamarları ile sol kulakçığa getirilir. Kulakçıktan sol karıncığa geçen temiz kan aort atardamarı ile vücuda dağıtılır. Dolayısıyla kalbin sol tarafında temiz kan sağ tarafında kirli kan bulunur. Karıncıklardan çıkan atardamarın başlangıç bölgesinde kanın geri akmasını önleyen yarım ay kapakçıkları yer alır.

Kalp yapı olarak üç tabakadan oluşur. En dışta iki katlı zardan oluşan perikart tabakası bulunur. Bu iki zarın arasında bulunan kaygan sıvı kalbin rahat çalışmasını ve darbelerden korunmasını sağlar. Ortada kalp kasından oluşan miyokart ve en iç kısmında tek katlı yassı epitelden oluşan endokart tabakası bulunur. Kalp kası kalın ve sık yapılı olduğundan içindeki kandan besin ve O2 alamaz. kalbin besin ve O2 ihtiyacını aorttan ayrılan koroner damarlar sağlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 149 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status