Kalça Ağrısı Neden Olur

Sağlıklı bir hayata sahip olmak için spor yapılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Özellikle sağlıksız beslenmenin sonucunda alınacak kilolar ileride bacaklara vereceği aşırı yükten dolayı kalçadan ayak ucuna kadar yaşanacak bir takım rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu rahatsızlıkların başında kalça ağrıları geliyor. Tabiki sağlıklı olacaksınız diye aşırı sporda yapılmamalı.

Kalça ağrılarının nedenlerini yazı dizimizde aktarmaya çalışacağız;

Kalça Ağrısı Nedenleri

  • Kalçaları aşırı zorlanması.
  • Aşırı spor faaliyetleri ve ağır yükler kaldırmak.
  • Kalçalarda bulunan sinirlere yine bu bölgede bulunan kasların baskı yapması.
  • İltihaplı eklem hastalıkları. İltihaplı eklem hastalıkları kalçalarda oluştuğunda (osteoartrit) kalça ağrıları ciddileşir ve tedavisi zorlaşır.

İltihaplı hastalıkların nedenleride;

Metabolizmal atıkların burada birikmesi.
Ani ve dengesiz hareketler sonrasında kalça ekleminde meydana gelen doku yırtıkları.
Kemik hastalıkları.

Kalça ağrısında en çok hangi durumlarla karşılaşılır;

Femoralnöropati femur sinirlerinin yaralanması sonucu oluşmaktadır. Ciddi kalça ağrılarına neden olan bu durum;  uyluk ön yüzünde ağrı, kalça ekleminde ve bacakda kuvvet kaybı ve duyu bozukluğuyla kendini belli eder.
Neden olan faktörler; diyabetik etkenler, eklem civarı kanamaları ve bu bölgede meydana gelebilecek bıçak, kesici alet veya kurşun yaralanmaları şeklinde sıralanabilir.

Kalça ağrılarına neden olan bir başka olgu da femur kemiğine inen yan sinirlerdeki geçici sinir hasarlarıdır. Yan sinir hasarları uzun süreli oturma, emniyet kemerine bağlı sinirsel baskılar, dar pantolon giyme gibi nedenlerden kaynaklanabilir.
Bu nedenlerden dolayı bacaklarda aşağıya doğru yayılan bir ağrı ve duyu kaybı meydana gelir. Ağrı kalça ağrısı şeklide başlayabilir. Bacaklarda uyuşma duyu kaybı ve kuvvet kaybı bütün bu durumları izleyen ilerleyen etkilerdir.

Priformis bir kas ismidir. Priformis kasının her tarafından geçen sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. Priformis sendromu kalça ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Priformis sendromundan kaynaklanan kalça ağrısının en büyük belirtisi sert zeminlere oturduktan sonra veya sert bir zemine kalça üzerine oturur şekilde düştükten sonra meydana gelen kalçalardan başlayarak bacaklara doğru yayılan şiddetli ağrılardır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 22 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status