Kalça Ağrısı Tedavisi

Kalça ağrıları insan hayatında oldukça zor süreçlerin yaşanmasına neden olabilir. Kalça ağrılarında daha çok kaplıca tarzı tedavi şekilleri kullanılır. Hem iyi bir tatil hem dinlenme açısından kaplıcalar biçilmiş kaftandır hastalar için. Kaplıcaların yanı sıra, kalça hareketleri ve ilaç tedavileri de kullanılır.

Kalça ağrıları ile ilgili tedavi şekillerini yazı dizimizde aktarmaya çalışacağız.

Kalça Ağrısı Tedavisi

Kalça ağrıları öncelikli olarak tek tedavi sistemine dayanmamakla birlikte teşhise göre tedavi edilir.

Kalça ağrılarının ne olursa olsun erken teşhislerinde hastanın istirahat etmesi büyük önem taşır. İstirahat döneminde merdiven çıkmak, bisiklete binmek, koşmak gibi aktiviteler yasaklanmalıdır.

kalca-agrisi-tedavisi-

Sıcak ya da soğuk uygulamalar teşhise göre tercih edilir. Düşme ya da darbeye bağlı incinmelerde özellikle ilk iki gün içinde soğuk uygulama tercih edilir. Yine iltihaplı romatizmalarda, eklemde sıcaklık ve şişlik varken soğuk uygulama iyidir. Ancak basit kas tutulmalarında, yumuşak doku incinmelerinde erken dönemi geçirdikten sonra sıcak uygulama çok daha iyi sonuç verir.

Bacakta germe hareketleri  tutulan kasları gevşetmek için ve istirahata bağlı kısalmış olan yumuşak dokuların esnekliğinin arttırılmasında işe yarar.

Hem ağrı kesici özelliği hemde doku iyileşmesine yaptığı katkılardan dolayı kireçlenme gibi durumlarda fizik tedavi oldukça yaygın olarak kullanılır.

Fizik tedavi ve ilaçlar kadar egzersizlerde önemlidir. Egzersizler sadece tedavi edici değildir aynı zamanda ağrının sıklığını da azaltır.

İlaç tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir.

Kilo vermek kalçaya binen yükleri azaltarak eklemi rahatlatır.

Baston, yürüteç gibi cihazlar, ekleme binen yükü azaltmada ve dengeyi sağlamada yardımcı olur.

Kalça eklemi ileri derecede yıpranmış ve ağrı yakınması başka türlü giderilemeyen hastalarda, ameliyat yapılması (cerrahi girişim) gerekebilir. En sık yapılan ameliyat kalça protez koyulmasıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status