Kanserin 7 Belirtisi

Vücudumuz da birden fazla Kanser türü bulunmaktadır. Bundan dolayı da vücudumuzun farklı bölgelerinde başlayan sorunlardan hangi tür Kanser’in habercisi olduğunu anlamak mümkün.

“Kanser” erken teşhis edildiği zaman tedavi açısından oldukça önem arz etmektedir. Erken teşhis edildiği takdirde zararları da en aza iner ve tedavisinden de daha olumlu sonuçlar alınır. Bundan dolayı erken teşhis çok ama çok önemlidir.

Bunun için vücudunuz da meydana gelecek olan küçük değişiklikleri önemseyin. Çünkü o küçük değişiklikler “Kanser” belirtisi olabilir.

Nisan ayının 1 – 7 günleri arası “Kanser” haftasıdır. Uzmanlar da vücutta meydana gelecek değişiklikler ile birlikte hangi “Kanser” türünün başlangıcı olabileceği konusunda uyarılarda bulundu ve bu belirtilerin devam etmesi durumunda mutlaka devam edilmesi gerektiğini aktarıyor.

Hangi Belirti Hangi Kanser Türünün Habercisi Olabilir:

Karında ki Şişlik Devam Ediyorsa;

Karın bölgesinde 2 hafta ve üzeri süren şişlik varsa. Bu şişlikler devam ediyorsa. Karında şişlik veya genişleme, yumurtalık kanserinin erken ve bazen de tek belirtisi olabilir. Karında şişlik, hem erkek hem de kadınlarda sık görülen yaşam kaybı riski yüksek olan kolorektal yani kolon ve rektum kanserlerinin belirtisi de olabilir.

 Sindirim Zorluğu;

Küçük miktarda yenilen yemekten sonra bile tokluk hissetmek yumurtalık, pankreas veya mide kanseri belirtisi olabilir. Pankreas kanseri, en zor tedavi edilen ve mümkün olan en erken evrede tespit edilmesi gereken bir türdür. Hem erkek hem de kadınlarda görülen pankreas kanserinin diğer sık rastlanan belirtileri; iştah kaybı, istem dışı kilo kaybı, sarı renk gözler ve/veya cilt (sarılık) ve solgun, iri, kaygan ve yüzen dışkıdır.

 Sürekli İdrara Çıkma;

Sürekli olarak idrara çıkma isteğinin olması ve sürekli idrara çıkma isteğinin olmasına rağmen yapamama isteğinin olması mesane kanserinin sinsi belirtilerindendir. Daha çok ileri yaştaki erkekleri etkileyen bu hastalıkta, kırmızımsı sarı veya koyu kırmızı idrar görülür. Sık idrara çıkma isteği, yumurtalık kanserinin de göze çarpan belirtilerinden biridir. Dışkılama alışkanlıklarında birkaç günden uzun süren değişiklik (ishal, kabızlık v.s.) veya dışkılama hissi, dışkılama sonrası rahatlayamama gibi belirtiler de kolorektal kanserlerin göstergesi olabilir.

 Memenin Bir Tanesi veya İkisinde Birden Ele Gelen Kitle;

Memelerde kitle olması “Meme Kanserinin” en önemli belirtilerinden olup, diğer bazı değişiklikler de bu kanserin belirtisi olabilir. Memenin tümü veya bir kısmında şişlik, memenin derisinde kızarıklık veya renk değişikliği, nadir görülen ancak oldukça agresif olan ve yaşam kaybı riski taşıyan inflamatuvar (iltihaplı) meme kanseri belirtileri olabilir. Bu belirtiler sadece kadınlar için değil, erkekler içinde meme kanserinde dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.

 Kilo Kaybedilmesi;

Kilo genellikle yapılan diyetler sonucunda verilmektedir. Eğer kilo kaybı istem dışında gerçekleşirse, kanserin habercisi olabilir. Açıklanamayan kilo kaybı; mide, pankreas, akciğer ve zaman zamanda böbrek kanserlerinde sıkça rastlanan bir belirtidir. İstem dışı kilo kaybı, kişinin iştahı yerinde olmasına ve iyi beslenmesine rağmen kilo kaybı yaşamasıdır. Buna ek olarak, bazı kişilerde mide bulantısı, kusma ve halsizlik belirtileri de görülebilir.

 Uzun Süre Devam Eden Ses Kısıklığı;

Ses kısıklığınız uzun süre devam ediyorsa dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü ses kısıklığı; soğuk algınlığı, alerji veya basit bir ses rahatsızlığı olarak değerlendirilebilir. Ancak devam eden ses kısıklığına dikkat edilmesi gerekir. Sigara kullanan kişilerin, devam eden ses kısıklığında doktora başvurması olası gırtlak veya akciğer kanserinin daha erken teşhis edilmesine ve daha etkin bir tedaviye imkan sağlar. Ayrıca, ses kısıklığı özofajeal, mide veya tiroid kanseri belirtisi olarak da görülebilir.

 Tırnak Üzerinde Meydana Gelen Çizgiler;

Tırnaklarınız da meydana gelen koyu renk çizgiler, endişelenecek bir durum olduğu anlamına gelmeyebileceği gibi en fazla yaşam kaybı riski taşıyan kanser türlerinden biri olan cilt kanserinin (melanom) belirtisi de olabilir. Bu belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra kronik yaralar, deri tüberkülozu, yara izleri, bazı kanserojen madde içeren kimyasallar ve risk taşıyan benlerin (rengi ve şekli değişik, büyük benler) cilt kanserinde etken rol oynayabileceği unutulmamalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 207 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status