Kansızlık (Anemi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık (anemi) çoğunlukla genetik bir hastalık olup vücuttaki demir eksikliğindende kaynaklanan bir hastalıktır.

Kansızlık (anemi) Nedir?

Kandaki kırmızı hücrelerin ve hemoglobin denilen kırmızı maddelerin ya da her ikisinin de azalması sonucu görülen bir hastalıktır.Diğer ismide anemi’dir.

Nedenleri:

Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği en önemli nedenidir. Çeşitli nedenlerle vücudun demir emiliminin azalması da Anemiye neden olabilir. Müzmin basur kanamaları. Aybaşı kanamalarının haddinden fazla olması. Doğuştan olan bazı hastalıklar. Romatizma, lösemi ve kanserde de görülür.

Yukarıdakilerin yanı sıra; Hamilelikte kansızlık görülme oranı yüksektir. Bebeklerde kansızlık genellikle anne sütü yerine inek sütü vermek ve ek besinlere geç başlamaktan kaynaklanır. Daha çok Akdeniz ülkelerinde yaşayanlarda görülen ve Akdeniz Anemisi (Talasemi) olarak adlandırılan kansızlığın nedeni büyük oranda genetiktir ve anne-babadan doğacak çocuğa geçer.

Belirtileri:

Halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, iştahsızlık, bulantı, sık hastalanma, daha fazla üşüme, dikkati toplamada güçlük, yüzde, gözde ve avuç içlerinde solgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişkinlik, ishal, kusma, burun kanaması gibi belirtiler de görülebilir.

 Tedavisi:

Tedavide öncelikle Anemiye neden olan unsurlar giderilmeye çalışılır. Basur, Aşırı adet kanaması gibi nedenler varsa tedavi edilir. Eğer kansızlığın nedeni yetersiz beslenme sonucu demir eksikliği ise demir ve C vitamini açısından zengin besinler tüketilerek demir eksikliği giderilmeye çalışılır. İstirahat ve temiz hava da yararlıdır. İleri kansızlık durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Hasta çok kan kaybetmişse kan nakli de gerekebilir.

Kan yapıcı gıdalar olarak üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal oldukça yararlıdır. Ayrıca, kansızlığa karşı alınabilecek önlemlerden biri de, vücudun demir emilimini azaltan çay, kahve, sigara,alkol ve koladan uzak durmaktır.

Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde kansızlık sık görülebildiği için özellikle gebelerin ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesine ve gerekiyorsa demir takviyesi yapılmasına dikkat edilmelidir. Gebelikte, çocuklarda ve bebeklerde görülen kansızlık gelişim bozukluklarına da neden olabileceği için çok dikkat edilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status