Karıncalanma Nedir? El ve Ayaklarda Karıncalanma Neden Olur – Karıncalanma Nasıl Önlenir

Karıncalanma vücudumuzda bir süreliğine belli bir bölgenin hissiyatının azalması ve sanki o bölgeye iğne batıyormuş gibi hissedilmesine denir. Karıncalanma bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi ayrıca vücuttaki bir sinir üzerinde oluşan basınç sonucu da ortaya çıkabilir. Özellikle el ve ayaklarda görülen karıncalanmalara çoğu kişide rastlanır. Karıncalanma hastalık belirtisi olabilir; ama daha çok, bir sinir üzerindeki basıncı bildiren bir uyarı sinyalidir. Karıncalanma duygusunu herkes bilir. Sözgelimi kol ya da bacak uzun süre ters pozisyonda tutulunca, uyuşup karıncalanır. Karıncalanmanın başlıca nedeni budur, ama benzeri duyumlara periferik sinirlere ilşkin çeşitli hastalıkların belirtileri arasında da rastlanır. Beyin ve omurilikte sinirlerden gelen mesajları çözümleyen bölgeler hasarlandığında da karıncalanma hissedilebilir. Ancak böyle ciddi durumlarda karıncalanma süreklidir ve nedene bağlı olmak üzere başka belirtilerle birlikte görülür. Bu özellik, ciddi bir hastalık belirtisi olan karıncalanmayı, herkesin zaman zaman hissettiği zararsız türünden ayırmakta yardımcı olur.

Zararsız Karıncalanmanın Sebepleri

Başlıca neden, çevresel sinirler üstündeki basıçtır. Beyin, kol ve bacaklardaki çok sayıdaki sinirden sürekli mesaj alır. Bu mesajları gönderen sinirler, tür ve kalıklık açısından farklılık gösterirler ve bu yüzden çok hafif derecede de olsa herhangi bir hasara verdikleri yanıt değişir. Sözgelimi uzun süre bacak bacak üstüne attığımızda ayağa gien ve dizin iç kısmında yüzeye yakın sinir, altta kalan bacak tarafından sıkıştırılır ve bazı liflerin çalışması bir ölçüde aksar. Sinirler değişik türde olduklarından bu basınca oldukça farklı düzeylerde yanıt verirler. Omurilik hücreleri ve beyinde, gelen mesajları hatalı bir bileşimde almaya başlar ve beynimizin bilinçli bölümüne aktardıkları duyumlar düzensizleşir. Karıncalanma biçimindeki duyuyu ileten sinirler daha etkili biçimde çalıştıklarından, yalnızca bu sinirlerin ilettiği mesajlar geçerli olur.
Karıncalanma, etkilenen kol ya da bacağı, söz konusu sinir ciddi biçimde hasarlanmadan daha rahat bir konuma getirmemiz için bizi uyarır.

Karıncalanmaya neden olabilecek durumlar:

  1.  Kişinin sinirleri veya kan damarları üzerine basınç uygulanması karıncalanmaya neden olur. Özellikle uzun süre vücudunuzdaki aynı bölge üstüne uzanmak, oturmak veya uyumak sonrasında o bölgede karıncalanma gerçekleşir.
  2.  Karpal tünel sendromu nedeni ile de karıncalanma görülür. Bu tür karıncalanmalar genellikle geceleri daha fazla olur.
  3.  Raynaud hastalığı da karıncalanmalara neden olur. Bu hastalığın neden olduğu karıncalanmalarda parmaklarınız uyuşur ve beyaz renge, ardından da maviye döner. Soğuk havalarda elleriniz kızarır ve ısınınca acır.
  4.  Servikal osteoartrit rahatsızlığı ellerde kısmi uyuşmalara ve karıncalara neden olur.
  5.  Disk fıtığı rahatsızlığı bacak ve baldırlarda karıncalanma görülmesine neden olabilir.
  6.  İnme ya da geçici iskemi krizleri vücutta karıncalanmalara neden olabilen sebepler arasında bulunur.
  7.  Aşırı soğuk hava, dolaşım bozuklukları ve romatizmal artrit şeker hastalığı da karıncalanma şikayetlerine neden olur.

Uyarı Belirtileri

Bacak bacak üstüne atılması sonucu bir bacağın karıncalanması oldukça sık görülen , olağan bir durumdur ve her zamanki gibi yok oluyorsa kaygılanmayı gerektirmez. Bacakların konumu düzeltildikten sonra da bazı bacak kasları kısa süre için zayıf olabilir, ama bu durum da kısa zamanda geçer. Genel olarak söylemek gerekirse, söz konusu durum uzun süre geçmiyor ya da düzenli aralıklarla iki kol ya da bacakta birden yineliyorsa, bir hekime başvurmak doğru olacaktır. bu tür olağan olmayan özelikler çoğu kişi için nasıl bir yardım gerektiği konusunda bir uyarı olur. Sinirlerin karıncalanmaya neden olan hastalıklardan çoğu başarıyla tedavi edilmektedir. Bu yüzden, tıbbi yardım için doktora görünmede geç kalmamak gerekir.
Ayrıca dolaşım bozukluklarının da karıncalanmaya neden olduğu unutulmamalıdır. Bir başka karıncalanma nedeni B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlıktır. Pernisyözanemi adı verilen bu hastalık, hastaya belirli aralıklarla B12vitamini verilerek tedavi edilir.

Karıncalanmalar Nasıl Önlenir, Ne Yapmamız Gerekir?

Karıncalanma olan bölgeye masaj uygulayabilir, ya da hareket ettirebileceğiniz bir bölgede karıncalanma var ise hareket ettirin, kıyafetleriniz sıkıyorsa gevşetin, eğer karıncalanma nedeni raynaud hastalığı ise el ve ayaklarınızın ısınmasını sağlayın, disk kayması neden oluyorsa diz altlarına ve dizlerinizin arasına yastık koyup destek olmasını sağlayarak yatın, uzun süre aynı pozisyonda bulunmayın, doğru ve kemik sisteminizi destekleyecek şekilde hareket edin, oturun, sigara kullanmayın.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 534 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status