Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?

Katarakt göz hastalıklarının başında gelir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.

Katarakt Nedir

Katarakt Nedir?

Katarakt görme işleminin meydana geldiği göz merceğinde meydana gelen yapısal bozukluklar nedeni ile meydana gelen göz hastalığıdır. Katarakt daha çok yaşlılığa bağlı olarak meydana çıkar. Yaşlanma ile beraber göz merceği saydam yapısını yitirir ve katarakt oluşumu başlar. Ancak katarakt nedenleri arasında şeker hastalığı, göze alınan sert darbeler ve bazı genetik yatkınlıklarda yer almaktadır. Katarakt ameliyatı ile katarakt hastalığı kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde katarakt ise daha çok gebelik döneminde kullanılan ilaçların yan etkilerine ya da doğum anında meydana gelen olaylara bağlı olarak görülmektedir. Bebeklerde katarakt tedavisi tamamı ile takip eden göz doktorunun vereceğe karara göre planlanmalı ve aile doktorlarının kararına uymalıdır. Katarakt ameliyatı çok önemli bir ameliyat olup ameliyat esnasında ve sonrasında hijyene çok dikkat edilmeli ve gözün mikrop kapması mutlak suretle engellenmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status