Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Osteoporoz veya Kemik erimesi, kemik metabolizmasındaki bir bozukluk sonucunda kemikteki protein örgüsünün seyrelmesiyle iskelette ortaya çıkan ve kemiklerin çok kolay kırılabilmesine sebep olan bir hastalıktır.


Osteoporoz, kemiğin birim hacimdeki mineral yoğunluğu azalmıştır. Bu nedenle kemikler daha kolay kırılır hale gelir. En çok omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde görülse de vücuttaki bütün kemikler bu durumdan etkilenir. Her iki cinste de görülebilmekle beraber hastaların %80’i kadındır.

Uzmanlar, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeninin menopoz sonrası koruyucu hormonların azalması ve böylece kemiklerin korunmasız kalması olduğunu belirtiyor.

Menopoza girince hormon kesiliyor, kesilince de kemikleri uyarıcı madde ortadan kalktığı için kemik zayıflamaya başlıyor. Erkeklerin böyle bir hormon kesilmesi yok. Yavaş yavaş azalıyor ama öyle kadınlarda olduğu gibi kesilmiyor.

Erkeklik hormonu, kemik üzerinde uyarıcı bir etki yapıyor. Kaslarının güçlü olması da, kemiklere canlı bir etki yaratıyor. Ama erkekler bu korumadan mahrum kalırsa; alkol kullanırsa, iyi beslenmezse, spor yapmazsa, sigara gibi başka faktörler varsa ve hormonları erken çökerse, erkekler de osteoporoza yakalanabiliyor.”

Eksilen hormon nasıl geri kazanılabilir?

“Eskiden bu görüş şöyleydi; ‘Madem bu hormon kadını koruyor. Biz hormonu dışarıdan verelim, kişilerin kemikleri erimesin.’ Fakat vücut o hormonla ilişkili reseptör algılayıcıları kapattığı için, siz dışarıdan verdiğiniz zaman, bu sefer yanlış uyarı anlamına geliyor. Memede, rahimde kanserler oluşmaya başlıyor. Yağlanma ile damarları tıkanmaya başlıyor. Ters etki yapıyor.”

 Kemik Erimesine alınacak önlemler

“Kişiyi sporla, risk faktörü olan hareketsizlikten kurtaracağız. Kalsiyumlu gıda almıyor ise aldıracağız. Alkol alıyor, sigara içiyor ise bıraktıracağız. Kişiyi bu ek tedbirleri alarak, düzeltelim.

Bir de kemik yapısını uyarıcı ilaçlar verelim. Ama şu gerçek ki, osteoporoz başladı mı, biz ilaçlarla bunu sıfırlayamıyoruz. Şeker hastalığı gibi, kalp hastalığı gibi, ancak yerinde tutabiliyoruz.

Bir şu yapılabiliyor; kadın erken yaşta menopoza giriyor, 30-40 yaşında korkudan, üzüntüden girebiliyor veya kadının hastalığı var, ameliyatla rahmi alınıyor. İşte onlarda kontrollü hormon verilebilir. Ama Türk kadını 40-50 yaşında menopoza giriyor.

Osteoporozda; düzenli hekime gitme alışkanlığı hastaları koruyacak en önemli adımdır. Çünkü bazı basit önlemlerle osteoporozun ilerlemesi durdurulabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 50 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status