Keneden Korunma Yöntemleri, Yolları

Yaz aylarıyla birlikte ortaya çıkan kene vakaları özellikle piknik yapmak için genellikle orman kesimlerine giden insanları tehdit ediyor.Ama alınacak bir takım önlemlerle hafta sonu tatilinize rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Kırsal alanlara giderken şeffaf, açık renk giysiler giyilmeli, eve döndükten sonra da kene kontrolü yapılmalı. Kene tespit edildiğinde çıkartılması için en kısa sürede bir sağlık kuruluşu varsa oraya başvurulmalı, yoksa çok fazla zaman geçirmeden kişiler keneyi kendileri çıkarmalıdır.” Kene vücuda tutunana kadar belli bir sürenin geçmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, ”Bu bazı kene türlerinde 8-9 saati bulabiliyor. Kene tutunduktan sonra beslenmeye başlıyor. İşte virüsü beslenme sırasında bulaştırıyor. O yüzden vücutta kene kontrolü yapılmasını ve varsa en kısa sürede çıkarılmasını istiyoruz” uyarısında bulundu.

Hastaneye gitmek için vakit kaybetmeyin
Bir sağlık kuruluşuna başvurmak için fazla beklenmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Geçen sene örneklerini gördük, kene tutunması olmuş, ama sağlık ocağına gitmek için 2 gün beklenmiş. Bu yanlış bir hareket. Gidemiyorlarsa kendileri çıkarabilirler, ellerine bir naylon geçirerek de çıkarabilirler. Hatta bir arkadaşımızın deyimiyle tarlada ise yaprakla çıkarsın. Önemli olan onu patlatmaya, öldürmeye çalışılmasın, en kısa sürede çıkarsın. Mümkünse sağlık kuruluşuna gidilsin, ama zaman geçecekse kendileri veya bir yakını çıkarsın.”

Vücut kontrolü
Kene kovucuların da etkili olduğunu dile getiren uzmanlar, kırsal alandan dönüşte vücut kontrolü yapılması gerektiğini söyledi ve şu önerilerde bulundu: ”Özellikle kol altları, kulak çevresi, kemer bölgesi, diz arkaları, saç, bacak arkaları kontrol edilmelidir. Bene benzeyen küçük siyah noktasal siyahlıklar görüldüğünde hemen en yakın sağlık ocağına gidilmelidir. Çünkü kenenin ezilmeden ve kırılmadan bir pensle sağa sola oynatılarak çivi gibi çıkarılması gerekiyor. Kişilerin kendilerinin çıkarması riskli olabilir. Kenenin üzerine asla alkol, sabun gibi kimyasallar sıkılmamalı ve sürülmemelidir. Kenenin hiç müdahale edilmeden vücuttan uzaklaştırılması gerekiyor. Kenelerin bir kısmı köpek ve kediden gelir ve hastalık bulaştırmaz, ama çıkarılan kenelerin mutlaka bir veterinerde incelenmesi gerekir.” Kenelerin, vücuda tutunduktan belli bir müddet sonra kan emdiğine dikkat çeken uzmanlar, ”Bu nedenle hızlı ve doğru müdahale önemli. Her kene teması KKKA ile sonlanmıyor. Kene kan emdiyse ağzındaki tükürüğü kana bulaştırdığı için hastalık oluyor” diye konuştu.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status