Kıl Dönmesi Nedir,Nasıl Geçer,Kıl dönmesi Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kıl dönmesi,günümüzün en rahatsız edici hastalıklarında bir tanesidir.Plonidal sinüs olarak da adlandırılan kıl dönmesi daha çok kuyruk sokumunda meydana gelir ve ergenlik döneminde başlayıp kırklı yaşlara kadar görülür.Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Kıl Dönmesinin Nedenleri

Hastalığın nedeni iki kalça arasında kalan intergluteal sulkus denilen oluk şeklindeki bölgeye sırt ve baştan dökülen kılların, bu oluklu bölgede sürtünme sonucu oluğun en dibindeki terbezi deliklerinden sanki bir vida gibi dönerek deri altı bölgeye girmesi, bu bölgede Ağaç kökü gibi labirentler oluşturmasıdır. Bu deliklerden içeriye giren bakteriler burada iltahap başlatır, cerahatlı veya kanlı, pis kokulu akıntılar oluşturur. Eğer üstteki delik tıkanır ise iltihap dışarı akamaz ve apse oluşur.

Kıl Dönmesinin Belirtileri

Bu hastalık sırt ve ense kısmından dökülen kılların çatak kısmında birikmesiyle oluşur.Terleyen ve yumuşayan deriden içeri girerek biriken kıllar pilonidal sinüse yol açar.Zaman içinde kılların içine girebileceği delik oluşmaktadır.Bu delik göz ile görülebilir aşamaya gelmektedir.Zamanla o delikten sıvı gelmektedir.Bu sıvı pis kokuya yol açmakta ve bölgeyi tahriş etmektedir.Zamanında müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.Hastalık müdahale edilmez ise kansere dönüşebilmektedir.Bu yüzden belirtileri olduğu taktirde hemen doktora gidilmelidir.

Tedavisi ve Ameliyatı

Hastalık belli aşamaya gelmeden bazı yöntemler uygulanabilmektedir.

  •  Özel cımbızla dönmüş kılları çekmek
  •  Traşı farklı yönde yapmak
  •  Kılların büyümesine izin vermek ve bu şekilde kılların düz uzamasını sağlamak
  •  Hastalıklı bölgeye bazı kremler kullanmak

Bu yöntemler enfeksiyon aşamasına gelmeden uygulanabilir.Enfeksiyon aşamasına gelmiş ve rahatsız edici boyuta ulaşmış ise doktora başvurulmalıdır.

Öncelikle doktor ilk tanıdan sonra size belden aşağını kalçanın yarısına kadar ağda ile temizlemeniz gerektiğini söylemektedir. Bu şekilde ameliyata girilir.

2 çeşit ameliyat vardır;

  •  Lokal anestezi
  •  Normal Anestezi

Lokal anestezide belden aşağısı uyuşturulmaktadır.Neşter yardımıyla hastalıklı bölge kesilmektedir.Bu delik bölge kesildikten sonra içi temizlenmektedir.Sonra bu bölge dikilmektedir. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra hastalık etkileri kaybolmaktadır.Genel olarak acısız bir ameliyattır.

Tavsiye:Ameliyattan sonra hastaya çok dikkat edilmeli ve en az bir kaç hafta istirahat etmesi şart.Ameliyatlı bölgenin pansumanı düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status