Kilo Almak İçin Neler Yapılmalı?

Günümüzde insanlar kilo vermeye çalışırken kimileri de almak için bir hayli çaba sarf eder. Zayıf olan insanların kilo alamamalarının bir çok nedeni vardır.Bazı hastalıklar, tiroid bezinin fazla çalışması yada sürekli spor yapıp hareketli olmak  gibi etkenler kilo almamızı engeller.

Kilo almak içinde düzenli ve sağlıklı beslenilmesi şart. Bu yüzden doktor kontrolünde yapılması daha verimli olacaktır.

Kilo Almanın Püf Noktaları

Eğer bir hastalık yoksa bir diyetisyene başvurup sağlıklı kilo almakla ilgili bilgi alınabilir. Ayrıca kilo almak için, düzenli yemek yemeğe alışmalısınız. Çay ve kahveyi azaltmak gerekir. Sigarada buna dahildir. Bu tip ürünler azda olsa metabolizmayı hızlandırır. Doğru ve sağlıklı olan ayda 2-3 kilo almaktır. Böyle alınan bir kilo zayıflamanızı ve aldığınız kiloları tekrar vermenizi engeller. Bazı yiyeceklerin iştah açıcı özellikleri vardır. Bazı vitamin eksikliği de zayıflamayı tetikler.

İştahı açmak için şeker oranı yüksek olan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu nedenle güne bal, reçel, pekmez yada börekle başlanırsa bu yiyeceklerin içindeki şeker kana çabuk karışıp daha çabuk acıkmanızı sağlar. Ara öğünlerde ise meyve, meyve suyu, ekmek, poğaça gibi yiyecekler tüketilmelidir. Yani güne karbonhidrat ve şeker bakımından yüksek yiyeceklerle başlamak ve yine acıktığımızda bu öğünlerle güne devam etmeliyiz.

Özellikle yağlı yiyecekler kilo aldırır. Fakat sağlıklı kilo almak istiyorsak daha çok meyve tercih edilmelidir. Bununla birlikte makarna ve pilavı her öğüne azda olsa koymalıyız. Yağıda öğünlere dengeli bölmeliyiz. Çünkü fazla yağlı yiyecekler kolestrol ve çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status