Kışın Soğuk Algınlığından Korunmak için Kuşburnu Çayı İçin!

Kış aylarının en önemli içeceklerinden bir tanesi olarak Kuşburnu bilinmektedir. Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk algınlığı, kronik yorgunluk ve tansiyonu düzene sokma gibi daha bir çok faydası var Kuşburnu çayının. Ancak Kuşburnu çayını da hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bitki çaylarının içerisinde en etkili olanlarından birisi olan Kuşburnunun çayını hazırlarken bakalım püf noktaları neler?

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kuşburnu çayı demlemeden önce kurutulmuş kuşburnu meyveleri yıkanır. Sıcak suda haşlanır. Bu ilk kaynatma demleme değil, özsularını açmak için yumuşatmadır. Onun için dem de pek çıkmaz. Sonra ıhlamur demler gibi kaynatılır, bekledikçe siyah çayda olduğu gibi zararlı maddeler ortaya çıkmaz. İstenildiğinde tüketilebilir. İstenilirse damak tadına göre bergamut, karanfil, tarçın gibi aromalarla da içilebilir. Ayva yaprağı yada elma kurusu gibi katkılar geleneksel kültürümüzde kuşburnu çayına katılmış ve yıllardır bir çok hastalığa şifa niyetine kullanılmaktadır. Ama en çok tüketilen, lezzeti ve şifa olan şüphesiz kuşburnu çayının kendisidir.

kusburnu cayi

Kuşburnu çayının faydaları

Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir. Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur. Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır. Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar. Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır. Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur. Aynı zamanda tansiyonu düzenler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 49 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status