Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? – Kızamık Aşısı

Kızamık, bulaşıcı bir hastalık olup tedavisi yapılmadığında ölümle bile sonuçlanabilen tehlikeli sayılabilecek bir hastalıktır.Özellikle ilkbahar aylarında ortaya çıkan virüslerin hamile ve bebeklere bulaşma riski daha yüksektir.

Aşıyla tedavi edilen kızamık,çocukken hastalığı geçirmeyen yetişkinlerde zamanla ortaya çıkar.Hastalığı geçirenlerin bir daha kızamık olması imkansızdır.

Kızamığın Belirtileri ve Oluşum Süreci

İlk aşamada hastanın ateşi yükselir ve rahatsız edici bir şekilde artış gösterir.Titreme ve ağız içinde beyaz lekeler ateş yükselmesinin devamı niteliğindedir.Gözler fazlasıyla kızarır ve sık sık öksürük(kuru) rahatsız edici bir şekilde devam eder.Vücut üzerinde lekeler ve döküntüler belirir,hasta bu dönemde zayıf bir vücut yapısına sahiptir ve bademciklerde şişme görülür.Lekeler zaman geçtikçe daha da belirginleşir ve hastalığın en büyük belirtisidir.

kizamik-hastaligi-nedir-nasil-bulasir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-kizamik-asisi

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın tedavi sürece genelde aile tarafından gerçekleştirilir.Kızamık adına üretilen ya da kesin sonuca ulaştıran bir ilaç tedavisi henüz yoktur ancak ateş düşürücü ve sakinleştiriciler doktorlar tarafından verilir.Evde neler yapabilirsiniz?Hastanın bulunduğu oda ısısı 20 derece üzerinde ya da altında olmamalıdır.Ilık bir bezle hastaya tedavi uygulanabilir.Beslenme ve sıvı tüketilmesi çok önemlidir.Sindirimin kolay olması için sıvı tüketimi gün içerisinde arttırılmalıdır.C vitamini ve bunun yanı sıra et ve süt ürünleri hastalık döneminde fazlasıyla tüketilmelidir.Oda sık sık havalandırılmalı ve güneş görmelidir. Az önce bahsettiğim sıvı tüketimi mümkünse doğal sıvılar ve c vitamini barındıran meyve suları olmalıdır.

Kızamık Aşısı

Bu aşıyı yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir.En erken dönem bebeklik dönemi 12 aylıkken bu aşının süreci başlar ve 15. aya kadar yaptırılması gereklidir.Diğer aşı ise; 4-6 yaş arası dönemde yaptırılmalıdır.Aşı 2 dozdan oluşur ve bağışıklık sistemi bu sayede geliştirilir.Aşı yetişkinlerde ve hamilelik öncesi de uygulanır.Hamile iken tavsiye edilmez

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status