Kızıl Hastalığı Nedir? Kızıl Hastalığının Sebebi, Belirtileri, Tespit ve Tedavisi

Eritrojenik, yani kırmızı kan hücrelerini parçalayan toksin salgılayan A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin yol açtığı, bademcik iltihabı ile birlikte belirgin cilt döküntülerine yol açan bulaşıcı, döküntülü çocukluk çağı hastalığına KIZIL HASTALIĞI adı verilir. Adını genelde hastanın vücudunda, özellikle dil, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesinde kırmızı lekeler oluşturmasından alır. Ancak bu lekelerin hiç oluşmadığı enfeksiyonlar da görülür. Yetişkin yaşlarda da hastalığa yakalanmak mümkündür.

Ortaya çıkan döküntülerin ve de tüm vücudun etkilenmesinin sebebi dolaşıma geçen bakteri toksinidir. Bu toksinin en az 3 türü mevcut olduğundan bir çocuk birden fazla kez kızıl hastalığı geçirebilmektedir. Kısaca beta bakterisi olarak anılan A grubu beta hemolitik streptokok bakterisini kapan çocukta 1 gün ile 1 hafta arasında değişen bir kuluçka döneminden sonra ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ortaya çıkar. Ateşin başlangıcından 12 ila 24 saat sonra döküntü oluşur, önce koltukaltlarında, boyunda ve de kasıklarda başlayan döküntü 24 saat içerisinde tüm vücuda yayılır. Döküntü oluştuğunda cilt zımpara ya da tavuk derisi gibi kabarır, kıpkızıl renkte yaygın cilt döküntüleri ortaya çıkar. Bu kızıl renk nedeniyle hstalık Türkçe’de kızıl hastalığı, İngilizce’de scarlet fever olarak anılır. Ağız çevresi, el ayası ve ayak tabanlarında döküntü ortaya çıkmaz. Kızıl hastalığında hastanın dili çok paslıdır ve görüntüsü bir çileği andırır.

Sebebi

Etkeni A grubu streptokoklardır (Streptococcus pyogenes). Toksin oluşturacak bakteriyofaja sahip olmaları halinde hastalık ortaya çıkar. Bunların farklı serotipleri olması nedeniyle insanlar birden fazla kere bu bulaşıcı hastalığa yakalanabilirler. Kızıl, damlacık enfeksiyonu ile ya da has­talıklı kişinin salgılarıyla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Soyulan deri, hastanın vücut salgılarını taşımadığı sürece, zararsızdır.

Belirtileri

  1. Ateş (38 °C ila 40 °C)
  2. Halsizlik
  3. Boğazda ağrı
  4. Yutkunmada zorluk
  5. Kızarıklıklar, normalden kırmızı yüz
  6. Karın ağrısı
  7. Bulantı ve kusma
  8. Dilin çilek gibi kızarması ve dilin üstünde beyazlık olusması
  9. Boyun tutulması

Tespit ve tedavisi

Bu hastalığın tespit ve tedavisinin bir doktor tarafından yapılması gerekir. Kızıl hastalığının tedavisinde penisilin ve penisilin türevi antibiyotikler verilir. Antibiyotiklerle tedavisi çoğunlukla mümkündür. Tedavi edilmemesi yüksek riskli sonuçlar doğurabilir ve başka hastalıklara sebebiyet verebilir.

Çevresinde kızıla yakalanmış hastalar bulunan kişilerin de bir doktora görünerek taşıyıcı olmadıklarını tespit etmeleri hastalığın yayılmasını önler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 22 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status