Kolera Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Nedir?

Kolera, milyonlarca insana bulaşmış olan bir bakteri türü hastalığıdır.Hastalığın bulaşmasının en büyük sebebi kirli sulardır. Bakterinin ürediği ve yayıldığı yerlerdir.Özellikle tuvaletten çıktığımız zaman ellerimizi kesinlikle yıkamalıyız. Aynı şekilde meyve ve sebzelerin temiz yıkanmasına çok dikkat etmeliyiz.

Kolera’nın Belirtileri Nelerdir?

Hastanın sürekli ishal olması, çok sık tuvalete gitmesi,kusması,aşırı yorgunluk ve halsizlik en sık belirtilerindendir. Hasta tedaviyi geçiktirmemesi lazım. Tedavi geçikirse ölümlere yol açabilir.

Tedavi Süreci ve Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera’dan korunmak için hijyene dikkat etmek çok önemlidir. Bu hastalık özellikle köylerde ve ücra yerlerde görülmektedir. Sağlıksız ve arıtılmamış sular en büyük nedendir. Doğal kaynak suları tüketmeye özen gösteriniz bunun yanı sıra tuvalet sonrası ve yemeklerden sonra ellerinizi yıkamanız şiddetle tavsiye edilir. Pis su koleranın taşınma yoludur. Tedavi süreci ise çok zahmetli değildir. İshal için ilaç tedavisi uygun görülür diğer taraftan, hasta çok fazla su kaybı yaşadığı için sıvı tüketmesi sağlanır bu serum yolu ile de gerçekleştirilir. Evde, uygulayabileceğiniz tedavi ise düzgün bir şekilde dinlenmek ve sürekli sıvı tüketmek olmalıdır. Antibiyotik tedavisi ise hastayı daha çabuk ayağa kaldırır ve tedavi sürecini daha kısa bir zamana yayar. Kolera aşısı tam anlamıyla kesin çözüm değildir. Koruyucu süresi 3-5 aydır ve etki oranı %50 civarıdır, bunun yanı sıra yan etkileri de mevcuttur; baş ağrıları, ateşlenme

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status