Kolesterol Nedir ve Kolesterol Kaç Olmalı?

Kolesterol, günümüzde bir çok insanın sağlık sorunlarından biridir.Peki kolesterol nedir,nasıl oluşur,tedavisi mümkün mü,en çok kimlerde görülür,korunmak için neler yapmalıyız? Gelin birlikte bu soruların yanıtını  yakından inceleyelim.

Kolesterol, billurlaşmış tetrasiklik ikinci alkol,148,5 C ‘de eriyen suda çözünmeyen, alkolde az yağ çözücülerde ise tam çözünen kimyasal bir maddedir. İlk kez 1769’da Pouiletier de “LA SALLA” tarafından safradan elde edilmiştir.

Hangi Besinlerde  Bulunur?

Organik sıvılarda, tam yüksek yapılı hayvanların dokularında. İnsanlarda, beyin, kalp plazması, böbrek üstü kabuk bölümü, karaciğer gibi organların dokularında bulunur.

Kolesterol Nasıl Oluşur?

Doğal ve sentez yoluyla başka organik köklerin de eklenmesiyle androjen, östrojen, projesteron hormonlar içeren madde ve izomerlerden oluşur. Kolesterol besleyici bir özellik taşır. Değişik organlarda ve özellikle karaciğerde, asetat asit yardımıyla özümlenmeye hazırlanır ve bağırsaklarda emilir. Kolesterollerde oluşturulan kolesterol bölüm bölüm kana geçer. Vücuttaki fazla kolesterol dışkı yoluyla atılır. Sıvı kolesterol billurlardaki sıcaklığın etkisiyle oluşan renk değişikliğinden yararlanarak geliştirilen termografi yöntemiyle derideki sıcaklık artışını saptayarak deri altı yangınlarını belirleyebilir.

Hangi  Hastalıklara Neden Olur?

Kolesterol; atardamar hastalığı(aterom),kolesterole mi, kalp atardamarlarının bozulması, kalıtsal yağ metobilazması hastalıkları, şişmanlık, şeker hastalığı, nefrit gibi hastalıklara yol açar.

Tedavi Olarak Kullanıldığı Alanlar

Kolesterolün, organizmada hemolize ve toksinlere karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle kansızlıkta, lenfoktiklerde, sarılıkta, bağırsak iltihaplarında kullanılır. Günümüzde sadece dıştan kullanılmaktadır. Deri ilaçlarının sıvı yağlarına konulursa bu ilaçlara suyu ve sulu çözeltilerinde soğuma özelliği kazandırır.

KOLESTEROL’CE ZENGİN HAYVANSAL BESİNLER

* BEYİN 2.000 mg fazla

* YUMURTA SARISI 1.500mg

* YUMURTANIN TÜMÜ 550mg

* BÖBREK 400mg

* KARACİGER 300mg

* DANA TİMUSU 250mg

* TEREYAĞI 250mg

* İSTİRİDYE 200mg

* PEYNİR 100mg

* HAYVAN YAĞI 100mg

Bu gıdaların aşırı tüketilmesi birçok hastalığa neden olmakla beraber kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Kolesterolü yüksek olan kişilerin bu gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Erkek kadına oranla kolesterolden daha fazla etkilemektedir.Bu yüzden bu tür gıdalara, erkek kadına oranla daha fazla dikkat etmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status