Laktoz Nedir? Laktoz Hakkında Bilgi

Süt çocukların gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Bu aralar okullarda başlatılan süt kampanyası da bu gelişime önemli katkı sağlamaktadır. Fakat bununla birlikte sütten rahatsızlanan öğrencilerin sayısı da bir hayli arttı. Haberlerde de zehirlenme olmadığı sadece laktoz hazımsızlığından öğrencilerin rahatsızlandığı söylenmektedir.

Peki laktoz nedir? Gelin bu konuyu yakından inceleyelim.

Laktoz Hakkında Bilgiler

Laktoz sadece sütte bulunan ve süte tadını veren şekerdir. Laktoz için bir tür karbonhidrat diyebiliriz.

Laktozun fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak rengi beyaz veya krem, saf ve hafif olup, tatlıdır. Doğal inek sütünde bile laktoz bulunmaktadır. 100 gr inek sütünde bulunan laktoz miktarlarına örnek vermek gerekirse;

Tam yağlı, taze süt: 4,7 gr.

Sterilize süt: 4,7 gr.

UHT(uzun ömürlü) süt: 4,7 gr.

Yağsız, taze süt: 5,0 gr.

laktoz-nedir-laktoz-hakkinda-bilgi

Laktoz Hazımsızlığı

Sütün içerisinde bulunan laktoz yani süt şekeri iki maddeden oluşur. Bunun emilebilmesi için mutlaka lâktaz adını verdiğimiz enzim tarafından parçalanması ve glikoz ile galaktozun bağırsağa girmesi gerekir. Laktozun emilip bağırsağa girmediği durumlarda laktoz hazımsızlığı oluşur. Yani okullarda dağıtılan sütler ile rahatsızlanan çocuklardaki şikâyetler görülür. Bu şikâyetler kramp şeklinde karın ağrısı, çok hafif ishaldir.

Laktoz eksikliği, laktoz enziminin yetersizliğine bağlı olarak tepkiler gösterir. Bazı insanlarda eksiklik olmasına rağmen bulunan miktar parçalamaya yeterlidir. Bazı insanlarda da laktoz yok denecek kadar azdır. Bu sebeple kimi insanlarda vücut 500mg. Süt içtiğinde tepki verirken kimi insanlarda ise bir çay kaşığı süt bile yeterli olabilmektedir. Laktoz enzimi yetersizliği dünyada her 10 kişiden 1’inde görülebilmektedir.

Faydaları

Karaciğerde yağ birikimini azaltıcı hatta önleyici etkisi vardır. Ayrıca damar sertliğini de engeller.

Kullanım Alanları

Süt şekeri(laktoz), hayvan beslenmesinde, ekmekçilik, pastacılık, şekerleme, çikolatalı içecekler ve şuruplarda kullanılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 37 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status