Neden ve Ne Zaman Check-Up Yaptırmalıyız?

BURSA- Check-up Bölümü Uzmanı Dr Hande Çelik Mehmetoğlu, hastalıkların baş göstermeden tespit edilmesi gerektiğini vurgulayarak hastalandıktan sonra tedavisinin daha zorlaştığını söyledi.

Dr.Mehmteoğlu, modern tıpın hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçladığını belirterek, “Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavisi çok daha pahalı hem de sağlık artık bir kez bozulmuş oluyor. İşte bu nedenle, hiç şikâyeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyor. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişiyor.”şeklinde konuştu.

Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece önemli olduğunu belirten Mehmetoğlu, ” Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikâyete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhis ve düzenli tedavi büyük önem taşıyor. Bazen önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Ne Zaman Yaptırmalısınız?
Check-up aralığını, anlatan Mehmetoğlu daha sonra, “Genel olarak herhangi bir şikâyetiniz yoksa yaşınıza göre önerdiğimiz check-up aralığı 20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerinizi bir kez ölçtürebilirsiniz. Değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yıl aralıklarla, 30-40 yaş aralığında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl. Tüm Vücut MR görüntülemesi her yıl yapılabilir.”ifadelerine yer verdi.

Mehmetoğlu son olarak, Check-Up programının kişinin yaşı, cinsiyeti, genetik özellikleri, yaşam şekli ve geçmiş sağlık öyküsüne göre değişiklik gösterdiğinin altını çizdi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 272 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status