Ödem Nedir? Ödemin Belirtileri ve Tedavisi

Dengeli beslendiğiniz halde vücunuzun anormal olduğunumu hissediyor yada fark ediyor iseniz bu ödem belirtisi olabilir ve ödemde başka hastalıkların habercisi olabilir.Az su ve çok tuz tüketiyor iseniz mutlaka doktor kontrolüne ihtiyacınız var demektir.

Tüketilen su ve tuz miktarının ödemin oluşmasında etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, kronik hastalığı olanların ödeme özellikle dikkat etmesi gerektiğini söyledi. İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ödem gelişir.”Alınan su ve tuz miktarı vücutta şişme ve ödem gelişiminde çok önemlidir. Gözle görülür bir ödem yani vücutta su toplaması olduğunda 3 litre kadar fazla sıvı vücutta birikmiş demektir. Ödemin oluşumunda böbrekten su ve tuz tutulumu önem taşır. Vücutta sıvı birikimi, bölgesel ya da tüm vücudu içerecek şekilde genel olabilir, bunların nedenleri farklıdır.

odem-nedir-odemin-belirtileri-ve-tedavisi

Ödem Başka Hastalıkların Başlangıcı Olabilir
Ödemin vücutta belli bir bölge ya da organ ile sınırlı olduğunu söyleyen uzmanlar, “Örneğin tek bacak, tek kol, iki bacak, göz, dudak gibi, tek kol ve tek bacak ödemlerinde o bölgede lenf akımının aksaması önemlidir. Tıkayıcı bir kitle, enfeksiyon ya da damar tıkanıklığı buna yol açabilir. Her iki bacak şişmesi aşırı varisler, kalp yetersizliği, lenfatik tıkanıklık, sürekli oturma ve hareketsizliğe bağlı olabilir. Yüz, dudak ve gözde oluşan ödemlerin de en sık nedeni, alerjik reaksiyonlar ya da kanda protein düşüklüğü olabilir. Kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zar ve akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanserlerin yayılması sonucunda karın ve akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir. Ödemin süresi yaygınlığı ve kişide ek bir rahatsızlık olup olmaması tanıda ve tedavide büyük önem taşır” diye konuştu.

Beslenme Etkili
Başlıca tedavi ödeme neden olan durumun ortadan kaldırılması. Örneğin fazla tuz alımının engellenmesi, alkol alınmaması, hazır besin ve soslardan uzak durulması, sigara ve kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli noktalar.Alınan ağrı kesici ve romatizma ilaçlarında doz ayarlamasının önemine işaret etti ve düzenli egzersizin lenf ve kan dolaşımını artıracağını, ödemin azalmasına yardımcıdır.

Doktora Başvurun
“Sıvı birikimine yol açan herhangi bir hastalık varsa öncelikle bu hastalığın tespit edilmesi ve buna yönelik tedavi yapılması gerekir.

Ödemde tedavi yöntemleri ve alınacak önlemler;

  • “Kalp yetersizliği olan hastada tansiyon ve kalp atımının düzenlenmesi ve idrar söktürücü tedavi yapılması birinci derecede önemlidir.
  • Hastanın idrarının artması ile ödem azalmaya başlar ancak bu ilaçların yan etkileri çok dikkatli olarak takip edilmelidir, fazla idrar söktürücü kullanımı aşırı tuz ve su kaybına yol açabilir, bu da halsizlik, tansiyon düşmesi ve kalp ritm bozukluğu gibi durumlara yol açabilir.
  • Böbreklerden protein kaybı olan ya da böbrek yetersizliği gelişmiş olan hastalarda proteinin tamamlanması diyetin ayarlanması, alınan tuz miktarını azaltılması çok önemlidir.
  • Karaciğer yetersizliğine bağlı ödemlerde de eksik proteinin tamamlanması ve idrar söktürücü tedavi uygulanması temel prensiptir.
  • Göz çevresi, ayak bilekleri, eller ya da vücudun herhangi bir yerinde şişme ve sıvı birikimi fark edildiğinde fazla zaman yitirmeden bir doktora danışmak çok önemlidir.”
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 54 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status