Öksürük için En Etkili Yol Su İçmek!

Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, farklı öksürük çeşitlerinin farklı hastalıklara işaret edebileceğini belirtti.

Memorial Sağlık Grubu’ndan yapılan açıklamada, öksürüğün bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizması olduğunu ifade eden Dr. Soysal, öksürüğü, balgamlı-balgamsız ve kronik-akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırdı.

Soysal, “Balgamsız öksürük kurudur ve boğazda bir gıcık verir. Eğer öksürükle birlikte balgam adı verilen sıvı geliyorsa buna ‘prodüktif öksürük’ denir. 3 hafta ve daha uzun süren öksürükler kronik öksürük olarak kabul edilir. Akut öksürük enfeksiyonları ise sinüzit, farenjit, nezle, akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenlerle oluşur. Kronik öksürükler bazen seneler sürebilir” ifadelerini kullandı.

Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanmasının kuru öksürüğe neden olan hastalıklar olduğunu belirten Soysal, “Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Kronik kulak problemleri, uzun süre kullanılan tansiyon ilaçları da öksürüğe yol açabilir ve zaman zaman öksürüğün nedeni psikolojik olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Sigara içen kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşların balgam üretmeye başlayacağının altını çizen Soysal, bu durumun sürekli devam etmesi halinde öksürüğün artarak kronikleşmesine neden olabileceğini vurguladı. Soysal, “Bu hastalar öksürüklerinin yalnızca sigaraya bağlı oluştuğunu düşünerek ciddiye almazlar ancak balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir nedene bağlı olduğundan şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir ”uyarısında bulundu.

“Şiddetli öksürük bayılmaya neden olabilir”

Şiddetli öksürük krizlerinin özellikle de kuru öksürüklerin kişilerde krizlere neden olduğuna işaret eden Soysal, bu atakların baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabileceğine dikkat çekti. Soysal, çok şiddetli öksürüklerin kasları yoracağını ve bunun da idrar kaçırmaya neden olacağını, göğüs kafesinde ağrılarla fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna da yol açabileceğini dile getirdi.

“Süt, bal, karabiber öksürüğe birebir, en etkili öksürük şurubu su”

Öksürük sorununda boğazı yumuşatmak için sütün içine bal karıştırmak veya balın içine karabiber atmanın yararlı olabileceğini hatırlatan Soysal, en etkili öksürük şurubunun ise günde 2-2,5 litre su tüketimi olduğunu belirtti.

“Bilinçsiz kullanılan öksürük şurupları öksürüğün şiddetini artırabilir”

Kronik öksürüklerde tedavi şeklini, öksürüğe neden olan hastalığın belirlediğini anlatan Soysal, şunları kaydetti:

“Örneğin kalp yetmezliğinden kaynaklanan bir öksürük söz konusu ise öksürüğün geçirilmesi kalp yetmezliğinin tedavisi ile mümkün olmaktadır. Aynı şekilde alerji kaynaklı bir öksürük, alerjinin tedavi edilmesi ile durdurulabilir. Bilinçsiz kullanılan öksürük şurupları öksürüğün şiddetini artırabilir. Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Aksi halde kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Hastanın balgam çıkarması gereken bir öksürükte, öksürük kesici şurupların balgam çıkmasına engel olabilir.”

“Bu 3 belirtiye dikkat”

Soysal, doktora başvurulması gereken 3 belirtiyi ise şöyle sıraladı: “Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa, Öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa, balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 308 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status