Organ Nakli ile İlgili En Çok Sorulan Sorular

2013 verilerine göre Türkiye’de 20.830 böbrek, 2047 karaciğer, 235 pankreas, 393 kalp ve 39 akciğer hastası organ nakli bekliyor. Bu bekleyişin olumlu şekilde sonuçlanması, yani organ bağışlarının artması için ise hem topluma hem de sağlık merkezlerine önemli görevler düşüyor.

Organ bağışının istenilen düzeyde olmaması nedeniyle organ nakli için bekleyenlerin büyük kısmı hayatını kaybediyor. Organ nakillerinin artması için topluma da hastaların beyin ölümünün gerçekleştiği merkezlere de önemli görevler düştüğünü belirten Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda organ nakli konusunda sık sorulan soruları yanıtladı:

Organ bağışında bulunmak için nereye başvurulmalı?
Organ bağışı yapmak için kamu ve özel hastanelerinin ‘Organ Nakil Koordinatörlüğü’ne başvurmak yeterlidir. Organ bağışı sonrası kişinin bilgilerini içeren “Doku ve Organ Bağış Belgesi” kartı hazırlanmaktadır. Kişinin bu kartı yanında taşıması önerilmektedir; ancak ailesini de bu konuda mutlaka bilgilendirmelidir.

Bitkisel hayata girmiş bir kişinin organları alınabilir mi?
Bitkisel hayata girmiş bir kişiden organ alınamaz. Kişinin kadavra sayılabilmesi için beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gerekir. Bu karar da uzman hekimler tarafından verilmektedir.

Böbrek yetmezliğinin tek tedavisi nakil mi?
Böbrek yetmezliğinin hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli ile 3 şekilde tedavisi bulunmaktadır. Ancak en iyi tedavi biçimi böbrek naklidir. Eğer bir kişin böbrek nakli şansı varsa bir an önce nakil olması en doğrusudur. Nakil ile tedavi kişiye, iş ve sosyal yaşantısından kopmayacağı, sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.

Canlı vericiden karaciğer nakli nasıl yapılır?
Canlı vericili nakillerde, vericinin sağlığına hiçbir zaman olumsuz bir etki olmaması amaçlanmaktadır. Karaciğer nakillerinde de vericinin tüm karaciğeri alınmamaktadır. Uygun görülen parça alınarak nakil gerçekleştirilir.

Organ naklini her hastane ve her cerrah yapabilir mi?
Organ nakli için teknik ve teknolojik alt yapı gerekliliğinin sağlanması ve organ nakli merkezinin sorumlusunun bu konuda yeterli olması gereklidir.

Bir kişiye aynı anda hem böbrek hem karaciğer nakli yapılabilir mi?
Uygun görülen hastalara aynı anda hem böbrek hem karaciğer nakilleri yapılabilir.

Nakilden sonra hasta işine geri dönebilir mi?
Nakil sonrası doktorunun belirleyeceği istirahattan sonra (yaklaşık 2 ay sonra) kişi iş yaşamına geri dönebilmektedir. Yaptığı işin zorluğuna göre bu süre belirlenmekte gerekirse istirahat süresi uzatılabilir.

Nakil sonrası ilaç kullanımı nasıl ayarlanır?
Nakil sonrası dönem, nakil kadar önemlidir. Nakil olan kişilerin sağlıklarını korumak için nakil sonrası dönemde kullanması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunlar organ reddini önlemek amacı ile kullanacak ilaçlardır.

Nakil olan bir kadın hamile kalabilir mi?
Böbrek ve karaciğer nakli olan bir kadının hamile kalmasında bir sakınca yoktur. Ancak bu kararı, kendisini takip eden doktoru ile vermelidir. Bu süre ortalama nakilden 2 yıl sonra olabilmektedir.

Organ nakli kararı verilmiş her birey kadavra listesine kayıt olabilir mi?
Tetkikler sonucu eğer hastanın böbrek ya da karaciğer nakline ihtiyacı olduğuna karar verilmiş ise kadavra listesine yazılabilmektedir.

18 yaş altı beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin organları nakil için kullanılabilir mi?
18 yaş altı olan ve beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin organları yakınlarının onayı alındıktan sonra nakil için kullanılabilmektedir.

Psikiyatrik hastalıklar ve obezite nakil için engel oluşturur mu?
Nakil olacak her hasta psikiyatri muayenesi olmakta ve bu muayene sonuçlarına göre nakil kararı verilmektedir. Obez hastalara organ nakli yapılabilmektedir; ancak canlı donör olabilmeleri için vücut kitle yağ oranının (BMI), 30’un altında olması gerekmektedir. Karaciğer yağlanması olan kişiler ise karaciğer nakli için canlı verici olamamaktadır.

Canlıdan nakil için kimler organ bağışında bulunabilir?
Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilmektedir. Akraba dışı nakillerde ise; Etik Kurul kararı ile verici olunabilmektedir.

Organ nakli ameliyatları ağır ve kalıcı izler bırakır mı?
Organ nakli son derece önemli bir tedavi şeklidir. Gelişen modern cerrahi teknoloji ve teknikleri ile tamamen güvenli bir şekilde gerçekleşebilmektedir.ntvmsnbc

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 81 viewsYorum Yazın
Etiketler: /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status