Organ Nakli Nedir – İlk Organ Nakli Nezaman Yapıldı

Organ nakilleri nasıl gerçekleşir. Organ nakli neden önemlidir. Organ naklinde kullanılan organlar nereden temin edilmektedir diye bir soru aklınıza takıldımı hiç. Belki size yada bir akrabanıza organ nakli yapılmış olabilir ve aklınıza bu organlar nereden gelmektedir diye bir soru takılmış olabilir. Cevabınızı yazı dizimizde vermeye çalışacağız.

Organ nakli kadar organ bağışları da oldukça önemlidir. Organ nakli görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine Organ Nakli veya Organ Transplantasyonu denilir. Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp-akciğer, kemik ve ince bağırsak en çok nakledilen organlardır. Bu nakillerde organlar daima ölülerden yada 1. derecedeki akrabalardan sağlanmaktadır.

organ-nakli-

İlk organ nakli böbrek nakli olarak 1947 de Boston da gerçekleştirilmiştir. İlk başarılı kalp nakli ise 1967 yılında Dr. Christian Barnard tarafından gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de ilk kez 22 Kasım 1968 de Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal Beyazıt tarafından kalp nakli yapılmış ancak hasta kaybedilmiştir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status